Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

III Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej w Katowicach

0
Podziel się:

Jaskrę, zaćmę, a nawet dotykającą wszystkich w pewnym wieku
starczowzroczność okuliści potrafią leczyć operacyjnie. O najnowszych metodach leczenia dyskutuje
od piątku w Katowicach 400 specjalistów z tej dziedziny z Polski i całego świata.

*Jaskrę, zaćmę, a nawet dotykającą wszystkich w pewnym wieku starczowzroczność okuliści potrafią leczyć operacyjnie. O najnowszych metodach leczenia dyskutuje od piątku w Katowicach 400 specjalistów z tej dziedziny z Polski i całego świata. *

Rozpoczęło się tam III Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej, które potrwa do soboty. Tematami przewodnimi są chirurgia zaćmy, jaskry oraz chirurgia dziecięca.

"Coraz bardziej rozwijają się możliwości leczenia schorzeń wcześniej w ogóle nie leczonych, np. schorzeń genetycznie uwarunkowanych" - powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor Szpitala Okulistycznego w Warszawie prof. Jerzy Szaflik."W Polsce dysponujemy - i to jest wielki sukces - wszelką możliwością leczenia. Jeżeli jest jakiś problem, to nie techniki czy nauki, ale pieniędzy. To jest problem, który stoi przed całą medycyną, a przed okulistyką w szczególności" - dodał.

Jak podkreśliła przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego forum, a zarazem konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Wanda Romaniuk, głównym tematem obrad są sprawy chirurgii oka. "Zmieniają się technologie, metody operacyjne, coraz lepsze są wyniki operacji, a wszystko to z korzyścią dla pacjenta. Najlepszym narzędziem pozostają mimo to ręce chirurga" - zaznaczyła.

Podczas forum prezentowano m.in. nowoczesną, małoinwazyjną metodę leczenia jaskry - kanaloplastykę, która polega na udrażnianiu drogi odpływu cieczy wodnistej, aby w oku nie było wysokiego ciśnienia.

Choć prowadzące nawet do utraty wzroku zaćma i jaskra kojarzą się raczej z chorobami późniejszego wieku, to bywają też wrodzone - obie zdarzają się raz na 10 tys. urodzeń. Jednym z częstych powodów kontaktu dziecka z okulistą są też urazy.

Jak poinformowała prof. Maria Formińska - Kapuścik z Samodzielnegp Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, urazy u dzieci cechuje sezonowość - zimą to nieraz efekt uderzeń kulką śnieżną, kijem od hokeja, a w okolicach Sylwestra - wystrzałów korków od szampana i petard, latem zaś np. piłką tenisową. Wiele tych urazów również leczy się chirurgicznie.

Forum w Katowicach potrwa do soboty. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)