Na skróty
Internetowy spis informacji o więźniach Auschwitz poszerzony
2009-12-04 13:54

Internetowy spis informacji o więźniach Auschwitz poszerzony


Biała (PAP) - O 281 tysięcy wpisów został wzbogacony spis informacji o więźniach zarejestrowanych w niemieckim obozie Auschwitz, który jest dostępny na internetowej stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obecnie spis obejmuje około 180 tysięcy pojedynczych nazwisk więźniów - poinformował w piątek Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.

Bartyzel dodał, że zbiór danych o osadzonych w obozie przygotowywany jest od 1991 roku w oparciu o oryginalne dokumenty SS. "Na stronie muzeum dotychczas dostępne były informacje o więźniach Auschwitz pochodzące z zachowanych Ksiąg Zgonów oraz Ksiąg Ewidencyjnych Zigeunerfamilienlager (tak zwanego cygańskiego obozu rodzinnego), a także z opracowanych przez historyków muzeum +Ksiąg Pamięci+. Teraz spis został uzupełniony o informacje z 70 innych zespołów oryginalnej dokumentacji SS. W kolejnych latach całość wzbogacona będzie o wyniki analizy kolejnych dokumentów" - powiedział Bartosz Bartyzel.

Kierownik muzealnego repozytorium cyfrowego Krzysztof Antończyk powiedział, że w dostępnej na stronie internetowej bazie zgromadzono informacje o około 180 tysiącach zarejestrowanych w Auschwitz więźniach, zapisanych w 437 tysiącach rekordów, czyli pojedynczych wpisów do bazy danych.

"Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że liczba rekordów nie jest tożsama z liczbą więźniów, których w obozie zarejestrowano nieco ponad 400 tysięcy. Nazwiska wielu więźniów powtarzają się - także ze zmienioną pisownią - w różnych zespołach dokumentacji. Często mamy także do czynienia z niekompletnymi dokumentami. Cały czas trwa weryfikacja wszystkich dostępnych danych o ludziach osadzonych w obozie" - wyjaśnił Antończyk.

Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum dodał, że zbiór dostępny w internecie nie zawiera nazwisk większości deportowanych do Auschwitz Żydów, którzy skierowani zostali do obozu w masowych transportach, wyselekcjonowani na śmierć i zgładzeni zaraz po przyjeździe w komorach gazowych. Po tych mężczyznach, kobietach i dzieciach, największej grupie ofiar Auschwitz, nie ma w archiwaliach sporządzonych przez SS żadnego indywidualnego śladu.


"Zebranie wszystkich nazwisk osób deportowanych do Auschwitz prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe, gdyż w archiwum znajduje się jedynie około 10 procent oryginalnie sporządzonej dokumentacji SS. Reszta została zniszczona przed wyzwoleniem obozu na polecenie SS" ? dodał muzealnego repozytorium cyfrowego Krzysztof Antończyk.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau.(PAP)

szf/ abe/ jbr/

Tagi:internet, spis, informacje, poszerzenie, więźniowie, strona, auschwitz, internetowych


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.