Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Irak: Zginął szef plemienia, z którego wywodził się Saddam Husajn
2008-06-10 13:22

Irak: Zginął szef plemienia, z którego wywodził się Saddam Husajn


Głowa plemienia Al Bu Nasir, z którego wywodził się obalony i stracony dyktator Iraku Saddam Husajn, zginął we wtorek w zamachu bombowym w rejonie Tikritu - podała iracka policja.

Razem z szejkiem Alim al-Nidą zginął kierowca i jeden z ochroniarzy.

Według policji, wszystko wskazuje na to, że bomba została przymocowana do podwozia samochodu. Do wybuchu doszło w rejonie Tikritu, około 130 km na północ od Bagdadu.


"Szejk al-Nida padł ofiarą zabójstwa. Kiedy wyszedł z domu, w samochodzie była bomba, która go zabiła - powiedział szef antyterrorystycznej jednostki w prowincji Salahuddin, major Ahmed Subhi.

Informację o śmierci przywódcy Al Bu Nasir potwierdził też rzecznik gubernatora prowincji, która sąsiaduje od północy ze stolicą Iraku.

Giełda na żywoJako naczelnik plemienia, szejk Nida po egzekucji w grudniu 2006 roku byłego dyktatora, zajął się jego pochówkiem. Saddama Husajna pochowano zgodnie z życzeniem rodziny i starszyzny w meczecie w rodzinnej wsi koło Tikritu.

Plemię Al Bu Nasir zamieszkuje w rejonie Tikritu. Podobnie jak wiele innych plemion w Iraku jest pochodzenia arabskiego. Liczy około 20 tys. członków.

Członkowie klanu Saddama Husajna już wcześniej padali ofiarami zamachów, ale nie jest jasne, czy z powodu związków z byłym dyktatorem, czy ze względu na plemienne rozgrywki. Brat szejka al- Nidy, Mahmud al-Nida, został zastrzelony przez nieznanych sprawców latem 2006 roku. (PAP)

klm/ ap/ jra/

1961 2478 arch.

Tagi:samochód, dom, irak, saddam husajn, szef, plemię, zginęli
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.