Na skróty
"Jan Paweł II" - kolejny film o papieżu-Polaku
2006-03-02 11:18

"Jan Paweł II" - kolejny film o papieżu-Polaku


2.3.Warszawa (PAP) - Film "Jan Paweł II", którego polska premiera odbędzie się w czwartek w Krakowie i Wadowicach, jest jedną z kilku produkcji o papieżu-Polaku, zrealizowanych w ostatnich miesiącach.

W obrazie "Jan Paweł II" w rolę tytułową wcielił się Jon Voight, a postać Karola Wojtyły odtwarza Cary Elwes. Film wyreżyserował John Kent Harrison, a jego polską wersję, która różni się od włoskiej i amerykańskiej - Jerzy Łukaszewicz. W obu zachodnich wersjach papież został przedstawiony jako przywódca polityczny, w polskiej jako przywódca duchowy.

W czerwcu ubiegłego roku miała miejsce polska premiera dwuczęściowej opowieści o młodości i krakowskich latach Karola Wojtyły - filmu "Karol - człowiek, który został papieżem". Światowa premiera tego obrazu, w reżyserii Giacomo Battiato, odbyła się w kwietniu. W roli głównej wystąpił polski aktor Piotr Adamczyk.

Reżyser filmu Giacomo Battiato napisał scenariusz na podstawie książki znanego włoskiego watykanisty polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschiego pod tytułem "Historia Karola", opowiadającej o dzieciństwie i młodości, czasie okupacji hitlerowskiej i krakowskich latach przyszłego papieża.

2 i 3 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, włoska telewizja wyemituje kontynuację filmu "Karol - człowiek, który został papieżem", zatytułowaną "Papież, który pozostał człowiekiem". Giacomo Battiato skupia się w nim na latach pontyfikatu papieża - Polaka, którego też zagrał Piotr Adamczyk. Reżyser ujawnił, że jego film z wielką precyzją opowiada o chorobie i śmierci Jana Pawła II.


Według nieoficjalnych informacji telewizyjną emisję filmu "Papież, który pozostał człowiekiem" poprzedzi prapremiera w Watykanie 30 marca, prawdopodobnie z udziałem Benedykta XVI. (PAP)

agz/wos/hp/sw/ tot/

Tagi:Polska, książki, papież, filmy, jan paweł ii, polak, kolejne


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.