Mszę oraz nabożeństwo w intencji wszystkich osób chorych odprawiono w poniedziałek na Jasnej Górze. Tego dnia po raz 16. Kościół na całym świecie obchodzi Światowy Dzień Chorego.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 r. jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. Papież wyznaczył obchody tego dnia na 11 lutego - rocznicę pierwszego objawienia Maryi we francuskim Lourdes.
W tym roku przypada 150. rocznica objawień w Lourdes. Obecnie znajduje się tam znane m.in. z licznych cudów sanktuarium maryjne, do którego pielgrzymują chorzy z całego świata prosząc o uzdrowienie.
W homilii wygłoszonej w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej, podczas poniedziałkowej mszy w intencji wszystkich chorych, sekretarz przeora Jasnej Góry ojciec Kamil Szustak przypomniał, że zgodnie z wezwaniem Benedykta XVI tegoroczny Dzień Chorego obchodzony jest pod hasłem "Eucharystia Lourdes i duszpasterstwo chorych".
"Ojciec Święty prosi, byśmy przeżywali ten dzień celebrując eucharystię - dlatego, ponieważ współczesny człowiek przestał wierzyć w uzdrawiającą moc Chrystusa, uczynił ze zdrowia przedmiot kultu, jakby bożka współczesnego świata. Coraz większe cierpienia sprawiają, że ludzie szukają odpowiedzi też na pytanie o właściwy sens cierpienia" - wskazał o. Szustak.
"Ludzkie cierpienie tak bardzo potrzebne jest Chrystusowi, aby ten świat pozbawiony sensu podtrzymywać w istnieniu. Jesteśmy tutaj, by zobaczyć ten trudny dar, ofiarowany przez Boga tym, którzy mogą go pojąć, zrozumieć i zamienić także w szczególny dar miłosierdzia dla innych" - powiedział zakonnik.
Na eucharystię jako źródło siły dla duszpasterzy osób opiekujących się chorymi, a także dla ich podopiecznych, wskazał w liście na tegoroczny Światowy Dzień Chorego papież Benedykt XVI. Przypomniał w nim m.in. swe wcześniejsze słowa z posynodalnej adhortacji apostolskiej Sacramentum Caritatis.
"Nasze wspólnoty, gdy celebrują Eucharystię, powinny być coraz bardziej świadome, że ofiara Chrystusa jest dla wszystkich i dlatego Eucharystia przynagla każdego weń wierzącego, by stawał się +chlebem łamanym+ dla innych" - napisał papież w liście cytowanym w poniedziałek przez biuro prasowe sanktuarium.
"Jest zatem jasne, że duszpasterstwo służby zdrowia i chorych powinno czerpać właśnie z Eucharystii duchową siłę potrzebną, by skutecznie nieść pomoc człowiekowi i pomagać mu zrozumieć zbawczą wartość jego cierpienia" - wyjaśnił Benedykt XVI.
Obchody Światowego Dnia Chorego na Jasnej Górze stały się też okazją do krytyki "jednostronnego" - zdaniem o. Szustaka - przedstawiania wizerunku polskiej służby zdrowia w publicznej debacie na jej temat.
"To bardzo zły obraz, który zamazuje pracę wielu ludzi - lekarzy, pielęgniarek, ale też wolontariuszy. Dziwna rzecz się stała, że nie widzimy tego pozytywnego obrazu - tej szczególnej troski o człowieka cierpiącego" - mówił zakonnik.
"Prośmy dziś o uporządkowanie wielu trudnych spraw, aby służba zdrowia mogła wiernie wypełniać swoje posłannictwo w trosce o człowieka, z poszanowaniem godności człowieka chorego, spełnianiem jego nadziei, (...) by codzienne spotkanie z Chrystusem odmieniało trudną codzienność wielu ludzi chorych" - zaapelował o. Szustak.
Po poniedziałkowej mszy, podczas tzw. nabożeństwa lourdzkiego, kapłani przeszli wzdłuż Kaplicy Matki Bożej i pobłogosławili indywidualnie każdego chorego. Dzień wcześniej, przed wszystkimi kościołami w Archidiecezji Częstochowskiej, w tym także na Jasnej Górze, przeprowadzono kwestę na rzecz domów dla niepełnosprawnych sierot. (PAP)
mtb/ pz/ gma/