Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsultacje programu bezpieczeństwa powodziowego środkowej Wisły

0
Podziel się:

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęły się w poniedziałek konsultacje wojewódzkie
Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły. Kolejne spotkania odbędą
się we Włocławku, Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Warszawie i Olsztynie.

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęły się w poniedziałek konsultacje wojewódzkie Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły. Kolejne spotkania odbędą się we Włocławku, Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Warszawie i Olsztynie.

Jak poinformował płocki Urząd Miasta, celem konsultacji jest zebranie od różnych instytucji opinii i uwag dotyczących działań proponowanych w programie poprawy bezpieczeństwa powodziowego.

"Do udziału w konsultacjach wojewódzkich zaprosiliśmy przedstawicieli około 300 organizacji i instytucji zaangażowanych w jego opracowanie. W szczególności liczymy na wsparcie ze strony organizacji pozarządowych, w tym również z sektora przyjaznego środowisku - powiedział, cytowany w komunikacie płockiego Urzędu Miasta Mateusz Balcerowicz, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. programu.

Prof. Jan Żelazo, przewodniczący zespołu ekspertów pracujących przy programie podkreślił, iż "jednym z najważniejszych zagadnień w ochronie przed powodziami jest strategiczne planowanie". "Ten program ma właśnie taki charakter. Cechuje się ogromną kompleksowością. Jest wyraźnym przełomem, jeśli chodzi o planowanie działań przeciwpowodziowych" - dodał.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały zapowiedziała, że konsultacje prowadzone będą w siedmiu województwach, po czym projekt dokumentu ma zostać przyjęty przez komitet sterujący programu. W przyszłym roku planowane są: przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i konsultacje społeczne.

"Konsultowany obecnie projekt dokumentu programowego jest rezultatem półtorarocznych prac. Tylko w tym roku w siedmiu województwach zorganizowano 30 warsztatów tematycznych dla przedstawicieli instytucji, które mają wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Sporządzono także 19 ekspertyz, przeprowadzano cykliczne spotkania ze specjalistami" - wyjaśniła Biały w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Po przyjęciu projektu przez komitet sterujący programu, ocenie oddziaływania na środowisko i po konsultacjach społecznych, dokument przejdzie ocenę zgodności ze Strategią Rozwoju Kraju. Ma być realizowany po akceptacji Rady Ministrów. Zakłada się, że program będzie finansowany m.in. z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz z funduszy europejskich.

Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły został zainicjowany przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w kwietniu 2011 r. podczas konferencji w Płocku dotyczącej powodzi, która rok wcześniej nawiedziła pobliskie gminy Słubice i Gąbin. W październiku 2011 r. podpisano założenia programu.

W przygotowaniu programu biorą udział wszystkie najważniejsze instytucje, odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie z województw leżących w regionie wodnym Wisły środkowej: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i śląskiego. Prace koordynowane są przez zespół działający w strukturze wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. (PAP)

mb/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)