Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laboratorium kryminalistyczne KGP jednostką badawczo-rozwojową

0
Podziel się:

Przekształcenia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP w jednostkę
badawczo-rozwojową nadzorowaną przez MSWiA chce sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych,
która we wtorek zdecydowała o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Przekształcenia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP w jednostkę badawczo-rozwojową nadzorowaną przez MSWiA chce sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która we wtorek zdecydowała o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Planowana zmiana ustawy o policji ma zapewnić Laboratorium otrzymywanie z budżetu państwa dotacji na finansowanie działalności bieżącej związanej z wykonywaniem ustawowych zadań policji. Laboratorium będzie mogło prowadzić też własną działalność badawczą i rozwojową.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki przekonywał posłów zasiadających w komisji, że wyodrębnienie Laboratorium ze struktur KGP i przekształcenie go w jednostkę badawczo-rozwojową podległą MSWiA pozwoli na rozwój kryminalistyki oraz na wykorzystywanie funduszy unijnych.

Główna siedziba Laboratorium mieści się w budynku biurowym przy Al. Ujazdowskich. Rapacki poinformował, że trwają rozmowy z władzami Warszawy w sprawie budowy nowej siedziby. Wiceminister wskazał dwie potencjalne lokalizacje - przy ul. Iwickiej oraz przy ul. Racławiciej, nieopodal stadionu Gwardii Warszawa.

Jak podkreślono w uzasadnieniu "do chwili obecnej formalno-prawne możliwości tworzenia w policji jednostek badawczo-rozwojowych nie były wykorzystywane z uwagi na bariery związane z finansowaniem działalności bieżącej takiej jednostki".

"Jednakże w dobie szybkiego rozwoju różnych dziedzin nauki i techniki, konieczne i uzasadnione staje się powołanie jednostki badawczo-rozwojowej, co stworzy podstawy do wykonywania badań naukowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa państwa, poprzez usprawnienie procesów realizowanych przez policję" - podkreślono w uzasadnieniu.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP wykonuje prace badawczo-wdrożeniowe, porównawcze i eksperckie w dziedzinie kryminalistyki. Opracowuje metody, normy i standardy pracy techniki kryminalistycznej w policji oraz nadaje i weryfikuje uprawnienia do samodzielnego opracowywania ekspertyz i wydawania opinii kandydatom na ekspertów kryminalistyki.

Obecnie w Laboratorium, które podlega i jest finansowane z budżetu KGP, pracuje 135 policjantów, 75 pracowników korpusu służby cywilnej i 36 pracowników cywilnych. (PAP)

gdy/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)