Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow o walkach w Syrii. Krytykuje Zachód

0
Podziel się:

Szef dyplomacji mówi co Zachód w sprawie Syrii robi źle.

Ławrow o walkach w Syrii. Krytykuje Zachód
(PAP/EPA)

Przyszłość prezydenta Baszara el-Asada powinna być uzależniona wyłącznie od _ samych Syryjczyków, _ oświadczył w środę Siergiej Ławrow, który dzień wcześniej odwiedził Damaszek.

[Na zdjęciu szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow]

Ławrow nie odpowiedział wprost na pytanie dziennikarza, czy omawiał z Asadem ewentualność jego odejścia od władzy. Oświadczył jedynie, że rozwój sytuacji w Syrii powinien być _ rezultatem porozumienia między samymi Syryjczykami, będącym do przyjęcia dla wszystkich Syryjczyków _.

_ - Poprzemy wszelkie inicjatywy na rzecz stworzenia warunków dla dialogu wewnątrzsyryjskiego _ - wskazał, dodając, że to samo powinna uczynić _ wspólnota międzynarodowa, świat arabski, Europa, Stany Zjednoczone i inne regiony _.

Szef rosyjskiej dyplomacji skrytykował też falę odwołań na konsultacje ambasadorów w Syrii przez kraje Zachodu i Zatoki Perskiej. _ Nie sądzę, by odwołanie ambasadorów stwarzało warunki sprzyjające wdrożeniu inicjatywy Ligi Arabskiej _ - zaznaczył. Dodał, że ta _ logika _ jest niezrozumiała, podobnie jak _ przedwczesna decyzja o zamrożeniu misji obserwatorów Ligi Arabskiej w Syrii _.

W ostatnich dniach kolejne państwa, m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, odwołały ambasadorów z Syrii w Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m190794.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sikorski;oskarza;rosje;i;chiny;beda;miec;na;sumieniu;ofiary;w;syrii,247,0,1020151.html) *Sikorski ostro zaatakował Rosję i Chiny * Szef MSZ skomentował zawetowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii. odpowiedzi na przemoc, jakiej dopuszcza się reżim Asada. Dołączyły do nich kraje Rady Współpracy Zatoki Perskiej - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które ogłosiły we wtorek decyzję o natychmiastowym wydaleniu ambasadorów syryjskich i odwołaniu własnych dyplomatów z placówek w Damaszku. Potępiły przy tym _ zbiorową masakrę _, jakiej dopuszczają się syryjskie władze na własnych
obywatelach.

Jako pierwsze decyzję o zamknięciu swojej ambasady w Damaszku ogłosiły Stany Zjednoczone. Ławrow i towarzyszący mu szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji Michaił Fradkow złożyli we wtorek jednodniową wizytę w Syrii. Rosyjskie MSZ nazwało wizytę częścią starań Moskwy o ustabilizowanie sytuacji w Syrii na drodze demokratycznych przemian.

Rosja i Chiny zablokowały w sobotę rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającą przemoc w Syrii i wzywającą władze tego kraju do zainicjowania demokratycznych reform i ustąpienia Asada. Sprzeciw Moskwy i Pekinu wobec rezolucji spotkał się z potępieniem Zachodu.

W marcu 2011 roku na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii antyrządowe demonstracje, które przerodziły się w opór zbrojny. Według ONZ tłumienie tych wystąpień przez siły rządowe pociągnęło za sobą śmierć co najmniej 6 tysięcy ludzi.

Czytaj o sytuacji w Syrii w Money.pl
Rosja: Głosy Zachodu są na granicy histerii Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że niektóre głosy z Zachodu w odpowiedzi na chińskie i rosyjskie weto były "nieprzyzwoite i na granicy histerii".
Chiny i Rosja znów stawiają weto. ONZ bezsilna Poprzednio oba kraje zablokowały rezolucję w tej sprawie w październiku ubiegłego roku.
Chcą skandalu w Radzie Bezpieczeństwa? Ten projekt z pewnością go wywoła. Tak twierdzą Rosjanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)