Rząd brytyjski zamierza utrzymać w mocy obecne praktyki regulujące prawo do świadczeń socjalnych dla imigrantów, mimo że Komisja Europejska chce ich zmiany._ _
_ - Nasze praktyki zapobiegają temu, by system świadczeń socjalnych załamał się pod ciężarem roszczeń niemożliwych do zaspokojenia _ - powiedział rzecznik rządu w wypowiedzi cytowanej przez Press Association.
W ten sposób rzecznik nawiązał do tzw. zasiłkowej turystyki polegającej na tym, iż osoby niezainteresowane pracą, nie zdolne jej utrzymać w dłuższym czasie i niełączące z zamieszkaniem w Wielkiej Brytanii swoich życiowych aspiracji, przyjeżdżają na Wyspy w przekonaniu, iż zasiłki i zapomogi przyznaje się tu hojniej niż w innych państwach.
Po to, by je zniechęcić, przy przyznawaniu zasiłków i innych świadczeń socjalnych brytyjskie władze stosują dwa kryteria: imigranci muszą wykazać, iż mają przed sobą dobrą perspektywę pracy i zdecydowani są zamieszkać w Wielkiej Brytanii na dłużej. Imigranci uznani za _ gospodarczo nieaktywnych _ nie otrzymują świadczeń.
Komisja ma zastrzeżenia do wprowadzonego w 1985 roku za rządów Margaret Thatcher testu na stałe zamieszkanie (Habitual Residency Test) i usztywnionego w 2004 roku, po rozszerzeniu UE o 8 nowych państw.
Imigranci nabywają w Wielkiej Brytanii prawa do świadczeń (zasiłku dla bezrobotnych i zapomogi na życie) dopiero po roku, i wykazaniu, że w tym czasie płacili podatki i że mają perspektywę dalszego zatrudnienia.
Komisja argumentuje, iż takie praktyki nie są zgodne z zasadami swobodnego przepływu siły roboczej między państwami UE. Jeśli Londyn nie zmieni swoich praktyk, to Komisja może go zaskarżyć do Europejskiego Sądu Sprawiedliwości.
Rząd brytyjski ocenia, iż zniesienie ograniczeń w przyznawaniu świadczeń dla imigrantów zwiększy wydatki państwa na nie nawet o 2,5 mld funtów rocznie i że zwyczajnie nie stać go na to.
_ - Nasze przepisy w pełni wspierają swobodę przemieszczania się siły roboczej w ramach UE przy równoczesnym zagwarantowaniu, iż osoby, które nigdy w Wielkiej Brytanii nie pracowały podlegają rozsądnym i uzasadnionym ograniczeniom w dostępie do świadczeń _ - zaznaczył rzecznik.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t92537.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polacy;na;emigracji;coraz;gorsza;praca;i;nizsze;zarobki,47,0,597039.html) | Polacy na emigracji: Coraz gorsza praca i niższe zarobki Ponad 40 procent polskich emigrantów pracuje za minimalne stawki, góra 1,5 tysiąca euro. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t111592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ciecia;nie;zaszkodza;brytyjskiej;potedze;wojskowej,44,0,681260.html) | Cięcia nie zaszkodzą brytyjskiej potędze wojskowej Tak zapewnia Liam Fox, minister obrony Wielkiej Brytanii. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t111480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/brytyjczycy;uruchomili;najwieksza;farme;wiatrowa,60,0,680764.html) | Brytyjczycy uruchomili największą farmę wiatrową 100 turbin na otwartym morzu wybudował Vattenfall. Mają moc 300 megawatów. |