Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowa Rada Oświęcimska rozpoczyna we wtorek obrady

0
Podziel się:

Dwudniowe posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej rozpocznie się we
wtorek w Oświęcimiu. Jej członkowie rozmawiać będą między innymi o przyszłości skradzionego w
grudniu ubiegłego roku historycznego napisu "Arbeit macht frei".

Dwudniowe posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej rozpocznie się we wtorek w Oświęcimiu. Jej członkowie rozmawiać będą między innymi o przyszłości skradzionego w grudniu ubiegłego roku historycznego napisu "Arbeit macht frei".

Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt powiedział, że o tym, czy oryginalny napis trafi ponownie na swoje miejsce, zadecyduje dyrektor placówki po konsultacji właśnie z Międzynarodową Radą Oświęcimską.

Do kradzieży napisu doszło 18 grudnia 2009 roku. Odnaleziono go kilkadziesiąt godzin później we wsi koło Torunia. Bezpośredni sprawcy kradzieży pocięli go na trzy części. Po policyjnych oględzinach napis trafił z powrotem do muzeum, gdzie zajęli się nim konserwatorzy.

Rzecznik muzeum Auschwitz dodał, że członkowie Rady zamierzają wystąpić z apelem o lepsze zabezpieczenie przeciwpowodziowe, zwłaszcza w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau. Ostatnia powódź dała się tam mocno we znaki, a znaczna część byłego obozu była zalana. Muzealnicy ewakuowali ekspozycję z zagrożonego budynku Sauny, w którym Niemcy rejestrowali deportowanych do Auschwitz więźniów.

Ogromnym zagrożeniem dla muzeum była rzeczka Pławianka. Paręset osób - mieszkańców wsi Brzezinka oraz muzealników - walczyło, żeby rzeka nie przelała wału, który okazał się zbyt niski. Dotychczas jego powiększenie blokowali ekolodzy.

Rada zapozna się także z sprawami dotyczącymi Fundacji Auschwitz-Birkenau. Została ona powołana w styczniu ubiegłego roku. Jej celem jest utworzenie funduszu wieczystego w wysokości 120 milionów euro i finansowanie napraw oraz konserwacji z corocznych odsetek. Rząd Niemiec zapowiedział już, że pokryje 50 procent funduszu. Drugą część Fundacja stara się zebrać u rządów Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Belgii i Polski.

MRO jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Składa się z 25 osób z różnych krajów, będących autorytetami i wybitnymi znawcami problematyki II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i holokaustu.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.(PAP)

szf/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)