Obrady tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, który zbiera się w każdy Dzień Dziecka, będą poświęcone transformacji ustrojowej i wydarzeniom 1989 r. - poinformowało w środę PAP Biuro Prasowe Sejmu.
XV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży zbiega się z obchodami 20. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu z 4 czerwca 1989 r. Jak poinformowały służby prasowe Sejmu, młodzi posłowie będą obradować pod hasłem: "Młodzi wobec wydarzeń roku 1989".
Każdy, kto będzie chciał zdobyć mandat do młodzieżowego parlamentu, będzie musiał przesłać do wojewódzkiego kuratorium pisemną pracę. Do wyboru są tematy: "Jak wydarzenia roku 1989 pamiętają nasze rodziny? Co wiem o pokoleniach młodzieży, która przez 70 lat działała na rzecz demokracji i niepodległości? Co my możemy zrobić dla pomyślności Polski, żeby żyło się lepiej i sprawiedliwiej nam i pokoleniom, które przyjdą po nas?".
Młodzi mogą także zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie co zrobić, aby Polska była "silna i bezpieczna", w jaki sposób demokracja wpływa na umocnienie pokoju na świecie, jak ważne są dla pokoju "prawa człowieka i wzajemny szacunek" oraz jakie działania są wstanie sami podjąć "dla pokoju w świecie".
Chętni do objęcia funkcji młodego posła mają szansę wyjaśnić co - ich zdaniem - znaczą dziś słowa Jana Pawła II, że nie ma wolności bez solidarności; czym się chwalą, a czego się wstydzą, kiedy rozmawiają o Polsce z "kolegami z innych krajów" oraz "czy są Polacy za granicą, którym powinniśmy pomagać" i na czym ta pomoc ma polegać.
Z okazji obchodów 20. rocznicy wyborów z 1989 r. są zaplanowane wystawy, konferencje, dyskusje, projekcje specjalnych filmów oraz wielka feta - 4 czerwca w Gdańsku - z udziałem najwyższych władz Polski oraz przywódców światowych.
4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Zwycięstwo, w wyborach uważanych za początek procesu upadku komunizmu, odniósł obóz "Solidarności". (PAP)
tgo/ la/ gma/