Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ przedstawiło wymagania wobec centrów urazowych

0
Podziel się:

Wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wyspecjalizowana kadra
medyczna, możliwość prowadzenia konsultacji telemedycznych i dostęp do leczenia tlenoterapią
hiperbaryczną - to niektóre z wymogów, które będą musiały spełniać centra urazowe. Ministerstwo
Zdrowia przedstawiło w środę projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wyspecjalizowana kadra medyczna, możliwość prowadzenia konsultacji telemedycznych i dostęp do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną - to niektóre z wymogów, które będą musiały spełniać centra urazowe. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w środę projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Powstanie na terenie Polski kilkunastu specjalnych centrów urazowych przewiduje nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym z lipca 2009 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, centra będą musiały spełniać określone wymagania w zakresie sprzętu medycznego, jak i łączności. Ze względu na wieloprofilowość szpitala i określony rodzaj pacjentów, muszą posiadać odpowiednią kadrę medyczną oraz wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny i leczniczy, a także zapewnić dostęp (bezpośrednio lub poprzez nawiązanie porozumienia) do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną.

Centra muszą zapewnić w swojej strukturze działanie pracowni endoskopii diagnostycznej i zabiegowej czynnej całą dobę. Ponadto mają posiadać dostęp do całodobowego wykonywania badań diagnostycznych i laboratoryjnych.

Kolejnym niezbędnym elementem jest posiadanie łączności z centrum powiadamiania ratunkowego, innymi zakładami opieki zdrowotnej, zespołami ratownictwa medycznego, w tym lotniczymi, regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego. Centrum urazowe powinno posiadać także możliwości szybkiego przekazywania danych o pacjencie między oddziałami szpitala, a także dokonywania konsultacji telemedycznych z zakładami opieki zdrowotnej w kraju i na świecie.

Projekt rozporządzenia zawiera także kryteria kwalifikacji osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do leczenia w centrum urazowym.

W ocenie MZ, powyższe rozwiązania zapewnią możliwość szybkiej wymiany informacji. Jak podkreśla resort, centra urazowe mają zabezpieczyć ciągłość szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowe leczenie w jednym, wysokospecjalistycznym szpitalu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Utworzenie centrów urazowych ma przyczynić się do zmniejszenia powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego.

Wstępna diagnostyka pacjenta odbywać się będzie w szpitalnym oddziale ratunkowym, wykona ją zespół urazowy, zostanie wdrożone leczenie w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych, a także podjęta będzie decyzja o dalszej terapii. Zespół udzielający pomocy został określony w ustawie jako Trauma Team. W jego skład wejdą: lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej, lekarze specjaliści dziedzin medycyny mających zastosowanie w oddziałach zabiegowych oraz lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Ponadto, w zależności od rodzaju obrażeń występujących u pacjenta urazowego, w skład zespołu będzie wchodził lekarz lub lekarze specjaliści w innych dziedzinach medycyny. Spośród lekarzy wyżej wymienionego zespołu, posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej lub w dziedzinach mających zastosowanie w oddziałach zabiegowych, będzie wybierany kierownik zespołu urazowego. Na nim będzie spoczywać odpowiedzialność za ostateczne decyzje co do diagnostyki i leczenia pacjenta.

Centra urazowe mają stanowić również bazę dydaktyczną i szkoleniową dla kadry medycznej.

Urazy są jedną z trzech najczęstszych przyczyn nagłych zgonów w Polsce. Konieczność powstania centrów zgłasza Sekcja Chirurgii Urazowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W Polsce rocznie obrażeniom ciała ulega około 3 mln osób. Spośród nich 300 tys. wymaga hospitalizacji, a 30 tys. umiera.(PAP)

pro/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)