Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od niedzieli nowy system ratownictwa medycznego na Mazowszu

0
Podziel się:

Nowy system ratownictwa medycznego na Mazowszu wejdzie w życie 1 lipca.
Sześć rejonów operacyjnych zamiast 29, a także więcej, 127, miejsc wyczekiwania karetek - takie
m.in. zmiany przewiduje system - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Nowy system ratownictwa medycznego na Mazowszu wejdzie w życie 1 lipca. Sześć rejonów operacyjnych zamiast 29, a także więcej, 127, miejsc wyczekiwania karetek - takie m.in. zmiany przewiduje system - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Jak zapowiedziała, nowy plan będzie obowiązywał przez trzy lata. Liczba zespołów ratownictwa medycznego działających na terenie województwa mazowieckiego nie zmieni się, nadal będzie to ok. 180 zespołów.

Zmieni się natomiast liczba rejonów operacyjnych, na które podzielone jest województwo: zamiast działających do końca czerwca 29, od niedzieli 1 lipca funkcjonować będzie sześć - większych - rejonów.

"Większe rejony to więcej środków, większa liczba karetek w gestii dyspozytora, a to oznacza szybszą pomoc dla potrzebujących oraz dalsze podnoszenie jakości usług ratowniczych" - to komentarz wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który przekazała PAP w sobotę w komunikacie rzeczniczka Ivetta Biały.

Od 1 lipca funkcjonować będą: rejon operacyjny nr 1 z dyspozytornią w Warszawie, rejon operacyjny nr 2 z dyspozytornią w Płocku, rejon operacyjny nr 3 z dyspozytornią w Radomiu, rejon operacyjny nr 4 z dyspozytornią w Siedlcach, rejon operacyjny nr 5 z dyspozytornią w Ostrołęce oraz rejon operacyjny nr 6 z dyspozytornią w Grodzisku Mazowieckim.

Rejon Warszawa obsługiwany będzie przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie, rejon Płock - przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, rejon Radom - przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego, rejon Siedlce - przez "RM-Meditrans" Stację Pogotowia Ratunkowego w Siedlcach, rejon Ostrołęka - przez "Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce, a rejon Grodzisk Mazowiecki - przez Falck Medycyna Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Jak przypomniała Biały, aby pomóc samorządom w przystosowaniu się do zmian, system wdrażano dwuetapowo - w 2011 r. liczbę rejonów zmniejszono z 43 do 29, a z dniem 1 lipca 2012 r. do 6 rejonów.

Od 1 lipca na terenie województwa będzie o sześć więcej, czyli 127, miejsc wyczekiwania karetek. Dodatkowe miejsca wyczekiwania karetek znajdować się będą na terenie: Głowaczowa, Policznej, Jabłonnej, Kazunia Polskiego, Pokrzywnicy i Świerży Górnych.

Ponadto "zacieśniana będzie współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, którego eurocoptery stacjonują w Warszawie i w Płocku; każda dyspozytornia ma spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach" - dodała rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Biały zwróciła uwagę, że nakłady na ratownictwo medyczne w województwie mazowieckim systematycznie rosną - zwiększyły się o 1,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem (o 46,7 proc. w porównaniu z 2007 r.), do 230 mln zł.(PAP)

jp/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)