Na skróty
Ostrów Wlkp.: Dotacja miasta na prace konserwatorskie
2012-04-03 20:06

Ostrów Wlkp.: Dotacja miasta na prace konserwatorskie


Zabytkowa kamienica w śródmieściu, przepompownia ścieków z początku XX wieku i kościół z 1778 r. w Ostrowie Wlkp. otrzymały dotacje miasta na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych.

"Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscowi radni" - poinformowała we wtorek PAP Sylwia Nowicka z biura prasowego miejscowego magistratu.

Dotacja pozwoli na zapobiegnięcie niszczeniu obiektów zabytkowych, stanowiących ważny element naszego dziedzictwa narodowego - powiedziała miejski konserwator zabytków Elżbieta Wolniewicz-Kukuła.

Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. Jest położona obok ratusza, w strefie podlegającej ścisłej ochronie konserwatorskiej. Zabudowa wokół ratusza oraz układ urbanistyczny wraz z Rynkiem pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Charakterystyczne są tutaj spichrze, oficyny oraz wąskie przejścia, które przebijają szereg kamienic, łącząc ulice i place. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont dachu i stolarki drzwiowej.

Kościół wybudowano w 1778 r. staraniem ostrowskich luteran i z poparciem właściciela miasta, księcia Michała Hieronima Radziwiłła. W 1945 r. świątynię przekazano katolikom. Otrzymała wtedy wezwanie Najświętszej Marii Panny. Dotacja miasta zostanie przeznaczona na sfinansowanie wymiany zewnętrznej stolarki drzwiowej.

Jednym z najciekawszych zabytków Ostrowa jest secesyjna przepompownia ścieków z 1911 r., wybudowana w manierze typowej dla architektury willowej, która wyraźnie kontrastowała z jej przeznaczeniem użytkowym. Największą atrakcją przepompowni są witraże, które przedstawiają widoki dawnego Ostrowa.

Przepompownia otrzymała pieniądze na założenie izolacji przeciwwilgociowej. W sumie samorząd Ostrowa wyłożył na prace w trzech obiektach prawie 200 tys. zł.(PAP)

zak/ abe/Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.