Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW: od poniedziałku cząstkowe nieoficjalne wyniki

0
Podziel się:

W niedzielę, w siedzibie Państwowej Komisji
Wyborczej, przedstawiciele PKW informować będą o przebiegu wyborów
samorządowych, w tym o frekwencji wyborczej. Od poniedziałku, w
miarę napływania danych z obwodów, PKW będzie podawać cząstkowe,
nieoficjalne wyniki wyborów.

W niedzielę, w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej, przedstawiciele PKW informować będą o przebiegu wyborów samorządowych, w tym o frekwencji wyborczej. Od poniedziałku, w miarę napływania danych z obwodów, PKW będzie podawać cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów.

Jak poinformował w piątek dziennikarzy szef PKW Ferdynand Rymarz przewidziane są cztery konferencje prasowe. O godz. 10 dziennikarze będą poinformowani o przebiegu głosowania od momentu jego rozpoczęcia. O godz. 13.30. podana zostanie frekwencja według danych na godz. 12. O godz. 18. ogłoszone zostaną dane dotyczące frekwencji z godz. 16.30. Konferencja prasowa o godz. 20.30 poświęcona ma być wstępnemu podsumowaniu wyborów.

Rymarz podkreślił, że oficjalne wyniki wyborów samorządowych mają prawo ogłaszać wyłącznie terytorialne komisje wyborcze: gminne, powiatowe wojewódzkie.

Ale - jak dodał - aby ułatwić pracę wszystkim, którzy będą śledzić rozstrzygnięcia wyborcze, PKW będzie ogłaszać cząstkowe nieoficjalne wyniki, po zarejestrowaniu w systemie informatycznym danych z 30, 60, i 90 proc. obwodów.

Jako pierwsze będą liczone wyniki głosowania na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, w drugiej kolejności - na radnych.

Sukcesywnie dane z komisji obwodowych będą - drogą elektroniczną - trafiać do komisarzy wyborczych, a stamtąd - poprzez serwery Krajowego Biura Wyborczego - na stronę wybory2006.pkw.gov.pl.

"Wyborcy, w przeciągu 10, 15 do 30 minut od wejścia danych do systemu, będą mogli obserwować cząstkowe rezultaty głosowania na stronie wizualizacji wyników wyborów - powiedział wicedyrektor zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej Romuald Drapiński

Poinformował też, że przy obsłudze informatycznej tegorocznych wyborów będzie brało udział około 26 tys. osób. 30 października i 6 listopada Krajowe Biuro Wyborcze przeprowadziło testy systemu informatycznego.

System ten, o nazwie Platforma Wyborcza, wdrożony został w 2004 r. przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od 2005 r., w ramach systemu wprowadzono, oprogramowanie "kalkulator wyborczy", które wspomaga prace obwodowych komisji wyborczych przy liczeniu wyników i przygotowywaniu protokołu. "Kalkulator" wykorzystywany jest w ponad 24 tys. obwodów do głosowania.(PAP)

mok/ la/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)