Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Geolodzy przygotują dokumentację osuwisk

0
Podziel się:

Geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego opracowują dokumentację
osuwisk w powiecie strzyżowskim na Podkarpaciu - poinformował w czwartek wicestarosta strzyżowski,
Jan Stodolak.

Geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego opracowują dokumentację osuwisk w powiecie strzyżowskim na Podkarpaciu - poinformował w czwartek wicestarosta strzyżowski, Jan Stodolak.

"Efektem ich prac będzie opracowanie kart poszczególnych osuwisk. Każda karta ma zawierać m.in. dane o rozmiarach, aktywności i charakterze osuwiska" - powiedział Stodolak. Jak zauważył, "aby zlikwidować lub przynajmniej ograniczyć skutki zdarzeń osuwiskowych, trzeba rozpoznać poszczególne osuwiska".

"W kontekście pomocy osobom poszkodowanym i likwidacji zniszczeń w infrastrukturze, prace badawcze geologów są niezwykle istotne. Rozpoznanie struktury i zasięgu osuwisk pozwoli na przygotowanie adekwatnych do ich charakteru działań" - podkreślił wicestarosta.

Powiat strzyżowski został w tym roku szczególnie dotknięty przez klęskę osuwisk. Uszkodzonych zostało blisko 400 obiektów budowlanych, kilkanaście odcinków dróg. Nadzór budowlany zadecydował o wyłączeniu z użytkowania 45 budynków. Dach nad głową straciło ok. 50 rodzin.

Według danych Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, ruchy ziemi wystąpiły w 33 miejscowościach powiatu. Zlokalizowano ponad 100 osuwisk.

Osuwiska to szybkie zsuwanie się mas skalnych po stoku pod wpływem siły ciężkości. Prędkość osuwania wynosi od kilku centymetrów do kilku metrów na sekundę. Warunkiem powstania osuwiska jest duże nachylenie stoku, a bezpośrednią przyczyną - podcięcie stoku przez ciek wodny. W Polsce osuwiska występują głównie na Pogórzu Karpackim.(PAP)

kyc/ hes/

podkarpackie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)