Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porozumienie państw sudańskich w sprawie ropy naftowej - Mbeki

0
Podziel się:

W wojnach domowych między Północą a Południem, które toczyły się przez niemal 40 lat zginęło ponad 2,5 mln ludzi, a 4 mln musiały opuścić swe domy.

Porozumienie państw sudańskich w sprawie ropy naftowej - Mbeki
(Strocchi/CC/Flickr)

Sudan i Sudan Południowy postanowiły zakończyć spór wokół podziału zysków z eksploatacji złóż ropy - poinformował mediator z ramienia Unii Afrykańskiej Thabo Mbeki.

- _ Strony uzgodniły szczegóły finansowe dotyczące ropy naftowej, tak więc ropa zacznie płynąć _ - powiedział Mbeki dodając, że dyskutowano na temat transportu i przerobu tego surowca.

Nie podał jednak bliższych szczegółów. Brak również potwierdzenia tej informacji przez oba państwa sudańskie, których reprezentanci negocjują w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

W wyniku separacji Sudanu Południowego w lipcu 2011 roku Sudan stracił niemal trzy czwarte zasobów ropy naftowej, której dzienna produkcja wynosiła około 500 tys. baryłek. W styczniu br. Sudan Południowy, który nie ma dostępu do morza, wstrzymał wydobycie ropy bowiem nie mógł dojść do porozumienia z sąsiadem z północy na temat opłat za przesyłanie ropy jego rurociągami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/31/h223007.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/naluzie/inews/unia;afrykanska;kobieta;po;raz;pierwszy;szefowa,7,0,1125383.html) *Pierwszy raz w historii kobieta na takim stanowisku * Nkosazana Dlamini-Zuma została wybrana dzisiaj na przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej. W rezultacie traciły oba państwa sudańskie pozbawione dopływu petrodolarów. W marcu Sudan odpowiedział agresją. W rejonach granicznych omal nie doszło do otwartej wojny.

Sytuację poważnie skomplikował fakt, że oba państwa sudańskie nie wytyczyły jeszcze dokładnych granic państwowych na terenach roponośnych.

W wojnach domowych między Północą a Południem, które toczyły się przez niemal 40 lat zginęło ponad 2,5 mln ludzi, a 4 mln musiały opuścić swe domy.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
To już stan wyjątkowy. Szykuje się wojna? Wprowadzono go po miesiącu walk na granicy, które mogą zapowiadać nowy poważny konflikt między Północą a Południem
Bombardują pola naftowe. To już wojna? Samoloty Sudanu bombardują pola naftowe. To najpoważniejsza konfrontacja zbrojna od czasu oddzielenia się Sudanu Południowego.
Konflikty, korupcja i dramat. Tam wciąż tak żyją Konflikt z Północą, gigantyczna korupcja, dramatyczna sytuacja ekonomiczna i antagonizmy plemienne budzą poważne obawy o przyszłość młodego państwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)