Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy

0
Podziel się:

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy,
którego zadaniem będzie m.in. gromadzenie i opracowywanie ważnych
dla historii miasta publikacji, także multimedialnych, powstanie
wkrótce przy miejskim muzeum. Ma dokumentować dzieje obchodzącego
tym roku 650-lecie miasta.

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, którego zadaniem będzie m.in. gromadzenie i opracowywanie ważnych dla historii miasta publikacji, także multimedialnych, powstanie wkrótce przy miejskim muzeum. Ma dokumentować dzieje obchodzącego tym roku 650-lecie miasta.

Powstanie ośrodka, który będzie częścią działu historycznego muzeum, ogłosił w czwartek prezydent miasta Tadeusz Wrona. Podczas uroczystego spotkania w miejskim Ratuszu, będącym siedzibą muzeum, prezydent przypomniał, że na potrzebę powołania takiego przedsięwzięcia uwagę zwracało wiele miejscowych środowisk.

Ośrodek ma m.in. włączyć się w prace nad kolejnymi tomami monografii Częstochowy, a także rozpocząć pracę nad Encyklopedią Częstochowską - wydawnictwem długo oczekiwanym przez mieszkańców. Ośrodek dokumentacji ma korzystać z nowoczesnych form przekazu i archiwizacji, gromadząc nie tylko dokumenty, ale także filmy i nagrania radiowe.

Czwartkowa uroczystość w Ratuszu była jednym z punktów obchodów 650-lecia lokacji Częstochowy przez Kazimierza Wielkiego. Z tej okazji prezydent wręczył zasłużonym dla miasta osobom wybite w brązie medale, zaprojektowane przez prof. Jerzego Filipa Sztukę. Według Wrony, 650-lecie miasta to także okazja do podkreślenia roli lokalnej samorządności.

"W naszej historii doświadczaliśmy niejednokrotnie likwidacji samorządności (...) ubezwłasnowolnienia samorządu, tworzenia z niego +pasa transmisyjnego od centrum partii do lokalnych społeczności+. Był już ustrój, gdy Warszawa decydowała o wszystkim. Tyle, że skutkiem takiego ustroju był upadek podstawowych cnót obywatelskich. Społeczeństwa solidarnego nie da się stworzyć, budując system centralistyczny, oparty na hierarchicznym podziale władza-poddani" - mówił prezydent.

Uroczystości w Ratuszu poprzedziło odegranie z wieży Ratusza hejnałów: mariackiego i częstochowskiego. Hejnał mariacki odegrano nieprzypadkowo - w środę Częstochowa świętowała swój jubileusz w Krakowie; m.in. w Sukiennicach odsłonięto herb miasta. W czwartek krakowski strażak-hejnalista przyjechał do Częstochowy, aby w południe zagrać hejnał dla jej mieszkańców.

Popisy hejnalistów zainaugurowały obchody Dni Częstochowy. Po południu na głównym placu miasta, pl. Biegańskiego, stanęła średniowieczna osada Drużyny Żelaznego Wilka, gdzie można m.in. obejrzeć katownię z narzędziami tortur, rycerskie walki i zabawy. Zaplanowano koncerty i pokazy tańca oraz przygotowano ok. 8 tys. porcji gotowanego od rana w olbrzymim garnku żuru.

Do poniedziałku w Częstochowie odbywać się będą kolejne imprezy w ramach dorocznych dni miasta - w sobotę zaplanowano m.in. Jurajski Jarmark Staroci oraz mszę w intencji Częstochowy na jasnogórskich Błoniach, w niedzielę Jarmark Kapel Podwórkowych. Całość zakończy w poniedziałek uroczysty koncert w częstochowskiej filharmonii. (PAP)

mab/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)