Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Prawo dziecka do rozwoju" - konferencja na temat wychowania przedszkolnego

0
Podziel się:

Jedynie połowa polskich dzieci w wieku 3-6
lat chodzi do przedszkoli, a edukacja przedszkolna ma ścisły
związek z sukcesami w późniejszym życiu i daje dzieciom szanse na
pełny rozwój - podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji
"Prawo dziecka do rozwoju".

Jedynie połowa polskich dzieci w wieku 3-6 lat chodzi do przedszkoli, a edukacja przedszkolna ma ścisły związek z sukcesami w późniejszym życiu i daje dzieciom szanse na pełny rozwój - podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji "Prawo dziecka do rozwoju".

Dwudniową konferencję, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie, zorganizowali m.in. dyrektorzy warszawskich przedszkoli, warszawski oddział Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego (OMEP). Uczestniczą w niej eksperci, zajmujący się wychowaniem przedszkolnym, dyrektorzy placówek przedszkolnych Unii Europejskiej, przedstawiciele władz samorządowych.

"Pragniemy pokazać, że kadra przedszkolna to wykształcone i otwarte środowisko, bo niestety często nauczyciele przedszkolni traktowani są dość lekceważąco. Chcemy przekonać nauczycieli, że my też liczymy się w edukacji, zachęcić by się dokształcali i korzystali w pracy z nowatorskich metod" - powiedziała PAP dyrektor warszawskiego przedszkola nr 31 Anna Wróbel - jedna z organizatorek spotkania.

Jak podkreśliła, oprócz wykładów i wymiany doświadczeń, także międzynarodowych, w drugim dniu konferencji, jej uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych w przedszkolach, m.in. na temat nauki języka angielskiego, zajęć teatralnych, muzycznych i plastycznych.

W roku 2005-06 w Polsce do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach chodziło 55,6 proc. dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W miastach - 70,4 proc., na wsiach - 37,2 proc. - wynika z danych przytaczanych przez eksperta Ewę Brańską.

Statystyki poprawiają sześciolatki: wśród dzieci w wieku 3-5 lat tylko 42 proc. chodzi do przedszkoli, w miastach - 58 proc., na wsiach - zaledwie 19 proc. Dla porównania - w Czechach odsetek ten wynosi aż 98 proc.

Zdaniem Brańskiej, wprowadzenie w 2004 r. obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla sześciolatków było ważną i korzystną decyzją. W sytuacji, gdy z różnych powodów nie można stworzyć przedszkola, trzeba dopuścić możliwość organizowania alternatywnych form edukacji przedszkolnej - podkreśliła.

W Polsce jest 7738 przedszkoli, w tym 963 to przedszkola niepubliczne oraz 9491 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Od roku 1990 przedszkola prowadzą i finansują gminy.

Światowa Organizacja Wychowania Przedszkolnego OMEP (Organisation Mondiale pour l'Education Prescolaire) dąży do zapewnienia najmłodszym dzieciom jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju. Powstała w Pradze, w 1948 roku. Działa w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, ma status organizacji doradczej przy UNESCO. Polski Komitet OMEP powołano w 1967 roku przy Zarządzie Głównym TPD, od 2001 roku działa jako samodzielne stowarzyszenie. (PAP)

akw/ bno/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)