Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Lech Kaczyński przybył z wizytą do Gruzji

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński przyleciał z oficjalną
dwudniową wizytą do stolicy Gruzji - Tbilisi. Jego rozmowy z
prezydentem Micheilem Saakaszkwilim będą dotyczyć m.in.
dywersyfikacji dostaw do Polski surowców energetycznych.

Prezydent Lech Kaczyński przyleciał z oficjalną dwudniową wizytą do stolicy Gruzji - Tbilisi. Jego rozmowy z prezydentem Micheilem Saakaszkwilim będą dotyczyć m.in. dywersyfikacji dostaw do Polski surowców energetycznych.

Lech Kaczyński ma zaprosić Saakaszkwilego na zaplanowany na 11-12 maja szczyt energetyczny w Warszawie, dotyczący planu importu ropy z kierunku południowo-wschodniego, m.in. z Kazachstanu i Azerbejdżanu, przez Ukrainę do Polski i dalej - w kierunku Niemiec.

Gruzja to kraj, przez który musiałaby popłynąć ropa z rejonu Morza Kaspijskiego do ropociągu Odessa-Brody na Ukrainie.

W warszawskim spotkaniu na szczycie planowany jest też udział prezydentów Azerbejdżanu i Ukrainy. Zaproszony został też prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, który jednak podczas niedawnej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Astanie, opowiedział się za włączeniem Rosji do planów transferu ropy z rejonu Morza Kaspijskiego.

Lech Kaczyński, któremu w Gruzji towarzyszy małżonka Maria, otrzyma w Tblisi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Państwowego im. Iwane Dżawachiszwilego.

Szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak powiedziała PAP, że rozmowy polsko-gruzińskie będą dotyczyły z pewnością też dywersyfikacji dostaw do Polski surowców energetycznych. "To jest element polskiej polityki zagranicznej, polskiej racji stanu i na pewno będziemy o tym rozmawiać" - podkreśliła.

Omawiane będą kwestie zacieśnienia stosunków polsko-gruzińskich, a także wsparcia Polski dla Gruzji na drodze do NATO i Unii Europejskiej. "Chcemy rozmawiać o polityce sąsiedztwa, która (...) będzie obejmowała Azję Środkową, ale Gruzję przede wszystkim, jako strategiczne państwo w tym regionie" - powiedziała PAP Jakubiak.

Dodała, że Polska widzi Gruzję zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO.

"Są również relacje czysto bilateralne. Chcemy zacieśniać stosunki z Gruzją jako krajem dla nas interesującym ze względu na jego umiejscowienie w regionie, ale również z powodu posiadania strategicznych surowców" - dodała.

Prezydencka wizyta w Gruzji pierwotnie miała się odbyć w listopadzie zeszłego roku, jednak ze względu na tragiczny wypadek w kopalni "Halemba" została wówczas odwołana.

Oficjalne powitanie polskiej pary prezydenckiej i rozmowy polsko- gruzińskie - w poniedziałek.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)