Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent odwołał ministrów LPR i Samoobrony

0
Podziel się:

W poniedziałek prezydent Lech Kaczyński
odwołał z rządu Jarosława Kaczyńskiego ministrów rekomendowanych
przez LPR i Samoobronę. Tym samym koalicja PiS z tymi partiami
przesłała ostatecznie istnieć. W rządzie pozostali jedynie
ministrowie rekomendowani przez Prawo i Sprawiedliwość.

*W poniedziałek prezydent Lech Kaczyński odwołał z rządu Jarosława Kaczyńskiego ministrów rekomendowanych przez LPR i Samoobronę. Tym samym koalicja PiS z tymi partiami przesłała ostatecznie istnieć. W rządzie pozostali jedynie ministrowie rekomendowani przez Prawo i Sprawiedliwość. *

Na początku lipca z funkcją wicepremiera i ministra rolnictwa pożegnał się szef Samoobrony Andrzej Lepper. Obecnie rząd opuścili także: wicepremier minister edukacji Roman Giertych (LPR), minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki (LPR) oraz ministrowie Samoobrony: budownictwa - Andrzej Aumiller oraz pracy i polityki społecznej - Anna Kalata.

Poniżej przedstawiamy kalendarium zmian w rządzie od momentu powołania po wyborach w 2005 roku Kazimierza Marcinkiewicza na funkcję premiera.

PAŹDZIERNIK 2005 ------------------ 31.10. - Prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał Kazimierza Marcinkiewicza na urząd premiera. W skład rządu Marcinkiewicza weszły osoby, które od dawna były typowane na te stanowiska, jak np. szef MSWiA - Ludwik Dorn, sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro i Zbigniew Wassermann jako koordynator służb specjalnych.

Ponadto w rządzie znaleźli się: minister Skarbu Państwa - Andrzej Mikosz; transportu i budownictwa - Jerzy Polaczek; rolnictwa - Krzysztof Jurgiel; środowiska - Jan Szyszko; kultury i dziedzictwa narodowego - Kazimierz Michał Ujazdowski; pracy i polityki społecznej - Krzysztof Michałkiewicz; spraw zagranicznych i przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej - Stefan Meller; obrony narodowej - Radosław Sikorski; finansów - Teresa Lubińska; gospodarki - Piotr Woźniak; rozwoju regionalnego - Grażyna Gęsicka; edukacji i nauki - Michał Seweryński; sportu - Tomasz Lipiec; zdrowia - Zbigniew Religa.

LISTOPAD 2005 ---------------

21.11. - Prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał Ludwika Dorna, ministra spraw wewnętrznych i administracji na urząd wicepremiera.

STYCZEŃ 2006 ---------------

4.1. - Ze stanowiska został odwołany minister skarbu Andrzej Mikosz.

Miało to związek z publikacją mediów, które donosiły, że żona Mikosza w 2002 r. udzieliła z małżeńskiego majątku 300 tys. USD pożyczki matce Witolda W., oskarżonego o manipulowanie kursem akcji giełdowej spółki Kopex.

Wyjaśniając kwestię pożyczki Mikosz mówił, że została ona spłacona przed objęciem przez niego funkcji ministra skarbu. Dodał, że nie wie, na co pożyczka została przeznaczona, zaś do Witolda W. miał zaufanie jako do dużego inwestora giełdowego.

7.1. - Prezydent Lech Kaczyński odwołał Teresę Lubińską z funkcji ministra finansów. Wicepremierem i nowym ministrem finansów została prof. Zyta Gilowska.

Marcinkiewicz mówił wówczas, że wejście do rządu Gilowskiej umożliwi przyspieszenie wzrostu gospodarczego i wzmocni rząd. Premier zapewnił, że mniejszościowy charakter rządu nie przeszkadza "przyciągnięciu do współpracy najlepszych ludzi".

9.1. - Odwołana ze stanowiska ministra finansów Lubińska została sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialnym za tworzenie budżetu zadaniowego.

LUTY 2006 --------------------

2.2. PiS, Samoobrona i LPR podpisały w Sejmie umowę stabilizacyjną. Partie-sygnatariusze zobowiązały się do wzajemnego popierania ustaw przedkładanych w Sejmie.

15.2. Prezydent Lech Kaczyński wręczył nominację nowemu ministrowi Skarbu Wojciechowi Jasińskiemu.

KWIECIEŃ 2006 ------------------

27.4. - PiS, Samoobrona i grupa b. posłów LPR na czele z Bogusławem Kowalskim ostatecznie podpisały umowę koalicyjną. Porozumienie to nie dało jednak większości w Sejmie. Ostatecznie w maju do grona koalicjantów dołączyła LPR, z Romanem Giertychem jako wicepremierem i ministrem edukacji. Oznaczało to powstanie koalicji większościowej.

MAJ 2006 ------------------

4.5. - Kolejna odsłona rozmów koalicyjnych - premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał z szefem Samoobrony Andrzejem Lepperem, który ma być wicepremierem i ministrem rolnictwa oraz z kandydatami na nowych ministrów - Antonim Jaszczakiem i Anną Kalatą. Politycy PiS rozmawiali także z LPR.

5.5. - Prezydent Lech Kaczyński powołał nowych członków rządu. Andrzej Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa, a szef LPR Roman Giertych - wicepremierem i szefem resortu edukacji.

Do rządu weszli ponadto przedstawiciele Samoobrony: Anna Kalata jako minister pracy i polityki społecznej oraz Antoni Jaszczak, który został szefem resortu budownictwa. Rafał Wiechecki z LPR został ministrem gospodarki morskiej.

Dotychczasowy minister budownictwa i transportu Jerzy Polaczek został ministrem transportu a minister edukacji i nauki Michał Seweryński - szefem resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Tego dnia premier przyjął dymisję szefa dyplomacji Stefana Mellera, który złożył rezygnację 28 kwietnia po podpisaniu porozumienia koalicyjnego PiS z Samoobroną i grupą byłych posłów LPR. Do dymisji podał się także wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

9.5. - Prezydent powołał Annę Fotygę na nowego szefa resortu spraw zagranicznych. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

CZERWIEC 2006 ------------------

24.6. - Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji wicepremiera i ministra finansów. Na stanowisko nowego szefa resortu finansów powołał Pawła Wojciechowskiego.

Dzień wcześniej premier zdymisjonował Gilowską, wobec której Rzecznik Interesu Publicznego wystąpił o lustrację. Ona sama mówiła wówczas, że padła ofiarą "szantażu lustracyjnego" oraz że nie była agentem SB.

LIPIEC 2006 ------------------

10.7.- Prezydent przyjął dymisję rządu Kazimierza Marcinkiewicza, a potem wręczył Jarosławowi Kaczyńskiemu akt desygnowania na premiera, tym samym powierzając mu misję tworzenia rządu.

14.7 - Prezydent powołał rząd Jarosława Kaczyńskiego. Zmiany w gabinecie były niewielkie: Stanisław Kluza zastąpił Pawła Wojciechowskiego na stanowisku ministra finansów; stanowisko w rządzie - szefa komitetu stałego Rady Ministrów - otrzymał też dotychczasowy szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

22.7 - Premier powołał do rządu Antoniego Macierewicza, który został mianowany wiceministrem obrony narodowej. Jego głównym zadaniem było przeprowadzenie likwidacji WSI. Osoba Macierewicza stała się przyczyną konfliktu w koalicji.

WRZESIEŃ 2006 ----------------------

22.9. - Szef rządu zapowiedział, że zwróci się do prezydenta Kaczyńskiego o odwołanie Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa. Była to reakcja na kolejną wypowiedź Leppera, że założenia do budżetu na 2007 rok są nie do przyjęcia dla jego partii.

Szef klubu PiS Marek Kuchciński oświadczył, że Samoobrona złamała umowę koalicyjną i nie można jej traktować jako poważnego koalicjanta. Publicznie namawiał posłów Samoobrony do "przyłączenia się do większościowej koalicji". Klub Samoobrony opuściło tego dnia czworo posłów.

Po raz pierwszy Lepper skrytykował wstępne założenia do budżetu pod koniec sierpnia. Kwestią sporną w relacjach PiS i Samoobrony stał się też szef sejmowej komisji rolnictwa Wojciech Mojzesowicz (PiS). Lepper zarzucał temu b. politykowi Samoobrony, że za bardzo krytykował jego działalność w resorcie rolnictwa. Ostatecznie Mojzesowicz zrezygnował z przewodniczenia komisji. Został jednak ministrem w Kancelarii Premiera.

Zapowiadając wniosek o odwołanie Leppera premier zarzucił mu "warcholstwo". J.Kaczyński mówił, że Lepper powrócił do "swoich praktyk - warcholstwa".

Te słowa premiera Lepper skomentował następująco: "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo (...). To nie ja zachowałem się jak awanturnik, jak cham, jak niewychowany. Brak kultury politycznej, osobistej, to co premier wyprawia w tym rządzie nie konsultując nic z nikim".

22.9. - Zyta Gilowska została w rządzie J.Kaczyńskiego wicepremierem i ministrem finansów. Na początku września Sąd Lustracyjny orzekł, że nie skłamała ona w swoim oświadczeniu lustracyjnym.

- Prezydent odwołał Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa.

PAŹDZIERNIK 2006 ------------------------

16.10 - Andrzej Lepper został ponownie wicepremierem i ministrem rolnictwa a koalicja między PiS, Samoobroną i LPR została odnowiona. Powrót Leppera do rządu uwieńczył trwające przez kilka tygodni rozmowy o powrocie Samoobrony do koalicji rządowej. Zdecydowanym zwolennikiem reaktywacji koalicji był lider LPR Roman Giertych.

Uroczystość powołania Leppera odbyła się wieczorem, bez udziału mediów. Następnego dnia odnowiona koalicja (popierana przez klub RLN) odrzuciła wniosek opozycji o odrzucenie projektu budżetu na rok 2007, a także wnioski SLD i PO o samorozwiązanie Sejmu.

LISTOPAD 2006 --------------------

3.11. - nowymi ministrem budownictwa został Andrzej Aumiller (Samoobrona), który zastąpił na tej funkcji Antoniego Jaszczaka.

LUTY 2007 --------------------

5.2. - Premier przyjął dymisję szefa MON Radosława Sikorskiego. Media od dłuższego czasu informowały o konflikcie szefa MON z szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antonim Macierewiczem, do niedawna wiceministrem obrony. Według niektórych mediów, Sikorski miał złożyć wniosek o odwołanie Macierewicza i zapowiedzieć, że poda się do dymisji, jeśli nie zostanie on przyjęty.

7.2. - Do dymisji podał się minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn. Pozostał jednak w rządzie jako wicepremier ds. informatyzacji. Na stanowisku ministra spraw wewnętrznych zastąpił go Janusz Kaczmarek, dotychczasowy prokurator krajowy.

Dorn tłumaczył, że oddał się do dyspozycji premiera, gdyż miał odmienną opinię niż J.Kaczyński "w ważnej sprawie resortowej". Nieoficjalnie mówiło się o konflikcie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro. Dorn został powołany na stanowisko szefa MSWiA 31 października 2005 r. przez Marcinkiewicza. 21 listopada tegoż roku został również wicepremierem.

MARZEC 2007 ---------------------

27.3. - Szef Kancelarii Premiera Mariusz Błaszczak został powołany w skład rządu. Błaszczak kontroluje wykonywanie zadań przez poszczególne resorty.

MAJ 2007 ---------------------

8.5. - Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, b. przewodniczący klubu PiS Przemysław Gosiewski został wicepremierem.

LIPIEC 2007 ---------------------

9.7. - Na wniosek premiera prezydent Lech Kaczyński odwołał Andrzeja Leppera z funkcji wiceprezesa i ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Tego samego dnia swoje stanowisko stracił minister sportu Tomasz Lipiec, w związku z podejrzeniami o korupcję w Centralnym Ośrodku Sportu.

23.7. - Nowym ministrem sportu zostaje dotychczasowa szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak. Nowa minister jest jednocześnie koordynatorem przygotowań Polski do piłkarskich mistrzostw Euro 2012.

31.7. - Prezydent powołał posła PiS Wojciecha Mojzesowicza na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Stanowisko szefa tego resortu było nieobsadzone od 9 lipca, gdy z rządu został odwołany Andrzej Lepper.

Mojzesowicz był w przeszłości politykiem Samoobrony. Odszedł z tej partii po konflikcie z Lepperem. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski z list PiS.

SIERPIEŃ 2007 ---------------------

8.8. - Niespodziewanie Janusz Kaczmarek zostaje odwołany z funkcji szefa MSWiA. Jak mówi premier Jarosław Kaczyński, znalazł się on w kręgu podejrzeń w związku z przeciekiem z akcji CBA w "aferze gruntowej". Zastąpił go dotychczasowy szef BBN Władysław Stasiak.

Kaczmarek zapewnia, że nie jestem źródłem przecieku w sprawie akcji w ministerstwie rolnictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ujawnił natomiast, że jest "istotny rozdźwięk" między zeznaniami Kaczmarka a ustaleniami śledztwa w sprawie przecieku z akcji CBA.

13.8. - Dymisja ministrów z LPR i Samoobrony ostatecznie przypieczętowała rozpad koalicji rządowej.

Prezydent odwołał lidera LPR Romana Giertycha z funkcji wicepremiera i ministra edukacji, Rafała Wiecheckiego (LPR) ze stanowiska ministra gospodarki morskiej, Annę Kalatę (Samoobrona) ze stanowiska szefowej resortu pracy i Andrzeja Aumillera (również Samoobrona) z funkcji ministra budownictwa.

Nowymi ministrami zostali: Joanna Kluzik-Rostkowska (praca), Ryszard Legutko (edukacja), Marek Gróbarczyk (gospodarka morska) i Mirosław Barszcz (budownictwo).

Odwołani zostali także wiceministrowie - sekretarze i podsekretarze stanu, rekomendowani przez koalicyjne partie. (PAP)

eaw/ ajg/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)