Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Religa: krew pobrana na Przystanku Woodstock jest bezpieczna

0
Podziel się:

Minister zdrowia Zbigniew Religa zapewnił w
środę, że krew pobrana podczas Przystanku Woodstock jest
bezpieczna dla pacjentów, którym będzie przetoczona. Jednocześnie
stwierdził, że czuje niesmak po wypowiedzi doradcy ministra
edukacji Hanny Wujkowskiej, że potencjalni biorcy są zagrożeni HIV
i żółtaczką.

Minister zdrowia Zbigniew Religa zapewnił w środę, że krew pobrana podczas Przystanku Woodstock jest bezpieczna dla pacjentów, którym będzie przetoczona. Jednocześnie stwierdził, że czuje niesmak po wypowiedzi doradcy ministra edukacji Hanny Wujkowskiej, że potencjalni biorcy są zagrożeni HIV i żółtaczką.

W ten sposób Religa odniósł się do wypowiedzi Wujkowskiej, według której osoby, które dostaną krew z Woodstock, są zagrożone HIV i żółtaczką, ponieważ z powodu tzw. okienka serologicznego (czasu między zarażeniem a wykrywalnością) można przeoczyć te wirusy.

Religa przyznał, że nie czytał całego artykułu na ten temat w środowej "Gazecie Wyborczej", jednak dodał, że widział tytuł ("Wujkowska: Krew z Woodstock może być zarażona HIV" - PAP), który spowodował u niego "poczucie smutku, niesmaku, że ktoś coś takiego może powiedzieć".

Według Religi, jeżeli ktoś coś takiego mówi, "nie ma pojęcia na temat pobierania krwi".

Minister zdrowia zapewnił, że "obowiązkiem osób, które pobierają krew, później ją przetwarzają i dostarczają do chorych jest zadbanie o bezpieczeństwo chorego". "Nie ma takiej możliwości, aby krew która została pobrana i zakwalifikowana potem do przetoczenia, mogła być złą, szkodliwą krwią" - podkreślił.

W jego ocenie, "jeżeli ktoś daje sugestie, że to jest zła krew, nie wie o czym mówi". Dodał, że jeżeli mówi to lekarz (Wujkowska jest lekarzem internistą - PAP), jest to tym bardziej smutne".

Według Religi, "przed młodymi ludźmi, którzy oddali tak ogromną ilość krwi, należy chylić czoło, a nie opowiadać bzdury".

Podczas akcji zebrano ponad 663 litrów krwi. Oddało ją 1474 uczestników trwającego w weekend festiwalu. Do dyspozycji uczestników festiwalu, chcących podzielić się z innymi cennym "płynem życia", przygotowanych było pięć ambulansów i stanowiska w namiotach - łącznie było ich 28. Zorganizowały je regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa z Zielonej Góry, Poznania, Warszawy i Katowic.

Zbiórkę krwi zorganizował PCK ze służbą krwi.(PAP)

bpi/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)