Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPD: nie bijmy, a rozmawiajmy; nie krzyczmy, a tłumaczmy

0
Podziel się:

Nie bijmy, a rozmawiajmy; nie krzyczmy, a tłumaczmy; nie upokarzajmy, a
szanujmy - apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do rodziców, opiekunów i
wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Nie bijmy, a rozmawiajmy; nie krzyczmy, a tłumaczmy; nie upokarzajmy, a szanujmy - apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do rodziców, opiekunów i wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

"Dzieci czują, kochają, myślą. Oczekują naszego zrozumienia, wsparcia i czasu" - przypomina w Dniu Dziecka RPD.

Michalak zwraca uwagę, że parlament właśnie kończy prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci (na początku maja uchwalił ją Sejm, w zeszłym tygodniu poparł Senat). "To ważne i potrzebne prawo, zawierające między innymi - mający symboliczne znaczenie, bo nie poparty żadnymi sankcjami karnymi - zakaz bicia dzieci" - podkreśla RPD.

Dodaje jednak, że nawet najlepsze ustawy nie rozwiążą codziennych problemów. "Nasza przyszłość zależy od nas i - właśnie - od naszych dzieci. Jako RPD, pedagog i rodzic apeluję i namawiam: nie bijmy, a rozmawiajmy. Nie krzyczmy, a tłumaczmy. Nie upokarzajmy, a szanujmy. Dziecko to najlepszy z istniejących na tym świecie banków - co w nie zainwestujemy, otrzymamy z powrotem po stokroć" - przekonuje Michalak

Przypomina, że uderzając dzieci, uczymy je bicia, uczymy, że siła jest ważnym argumentem, że wystarczy być silniejszym. "I przy najbliższej okazji zastosują się do tej nauki: po raz pierwszy uderzą pewnie jeszcze w piaskownicy. Później - kolegę w szkole czy na podwórku. Nie trzeba bujnej wyobraźni, by stwierdzić, że kiedy my będziemy starzy, a oni wciąż młodzi i silni - i nam nie okażą szacunku. Może nie uderzą. Ale, by nasze dzieci stały się kiedyś lubianymi ludźmi, szanującymi drugiego, gotowymi poświęcać swój czas starym, schorowanym rodzicom oraz swoim własnym dzieciom - musimy je wychowywać w duchu miłości i szacunku dla człowieka. Dla każdego człowieka, w każdym wieku. Tak kształtować dziecko można jedynie wówczas, gdy się okazuje mu tę miłość i szacunek, gdy się z nim rozmawia i poświęca się mu swój czas" - podkreśla RPD.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy, kładzie nacisk na profilaktykę. Budzi jednak wiele kontrowersji, jej przeciwnicy obawiają się, że stworzy pole do nadużyć i może doprowadzić do nadmiernej ingerencji w autonomię rodziny i sposób wychowywania dzieci. RPD od początku prac nad nowelą przekonywał jednak, że warto wprowadzić do polskiego prawa wyraźny i jednoznaczny zakaz bicia dzieci, mimo że zakaz naruszania nietykalności cielesnej każdego człowieka już w polskim prawie funkcjonuje. Jego zdaniem trzeba powiedzieć wyraźnie, że dotyczy on też małoletnich; w przeciwnym razie nie wszyscy będą sobie to uświadamiać. (PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)