Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: zbyt często zamiast rozwiązania umowy o pracę wygasza się stosunek pracy

0
Podziel się:

Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich zbyt często
przy reformowaniu administracji publicznej wygasza się stosunek
pracy - zamiast rozwiązywać umowę o pracę. RPO zwraca uwagę, że
osoby, których stosunek pracy jest wygaszany, nie otrzymują np.
odprawy pieniężnej.

Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich zbyt często przy reformowaniu administracji publicznej wygasza się stosunek pracy - zamiast rozwiązywać umowę o pracę. RPO zwraca uwagę, że osoby, których stosunek pracy jest wygaszany, nie otrzymują np. odprawy pieniężnej.

RPO powołał się na skargi, napływające od zwalnianych pracowników w związku z reformą administracji terenowej w 2005 roku i likwidacją WSI w 2006 roku. W ocenie RPO "w świetle przyjmowanych regulacji prawnych" wygaszanie stosunku pracy "staje się substytutem rozwiązania stosunku pracy". Przywołał m.in. nowelizację niektórych ustaw, w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej oraz ustawy, powołujące nowe służby kontrwywiadu i wywiadu wojskowego.

W ocenie RPO, stosowanie wygaszania stosunku pracy powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. "Zasadą powinno pozostać przejmowanie zadań o charakterze publicznoprawnym w połączeniu z przejmowaniem wykonujących takie zadania pracowników" - napisał Rzecznik.

RPO powołując się na informacje ministra pracy i polityki społecznej napisał, że wielokrotnie w trakcie uzgodnień międzyresortowych wskazywano, że niecelowe jest stosowanie wygaśnięcia stosunku pracy, kiedy możliwe jest jego zakończenie w określonym terminie w drodze wypowiedzenia.

Zdaniem RPO "szczególna pozycja państwa nie może w demokratycznym państwie prawnym być wykorzystywana przez państwo do zwolnienia się wobec pracowników z obowiązków, które zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym zobowiązani są realizować pracodawcy prywatni".

RPO zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o "rozważenie możliwości zahamowania dotychczasowej praktyki ustawodawczej, polegającej na nadużywaniu instytucji wygaśnięcia stosunku pracy przy reformowaniu administracji publicznej i pozbawianiu pracowników tracących zatrudnienie odpowiedniej ochrony prawnej".(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)