Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy z ZPP: brak środków w budżetach powiatów

0
Podziel się:

Samorządowcy skupieni w Związku Powiatów
Polskich narzekają na brak środków na realizację m.in. zadań
zleconych. Podczas odbywającego się we wtorek w Warszawie
zgromadzenia ogólnego ZPP samorządowcy wyrażali życzenie, by wraz
z dodawaniem im nowych zadań, państwo przyznawało im również środki.

Samorządowcy skupieni w Związku Powiatów Polskich narzekają na brak środków na realizację m.in. zadań zleconych. Podczas odbywającego się we wtorek w Warszawie zgromadzenia ogólnego ZPP samorządowcy wyrażali życzenie, by wraz z dodawaniem im nowych zadań, państwo przyznawało im również środki.

Szef Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn powiedział PAP, że z wyliczeń Związku wynika, że zapowiedziana 5 proc. podwyżka dla nauczycieli spowoduje niedobory w wysokości 1,5 mld złotych w budżetach jednostek samorządowych. Węgrzyn pytał retorycznie, skąd wziąć te pieniądze.

Z kolei starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł zwrócił uwagę, że rosnące ceny usług związanych z wykonywaniem zadań drogowych coraz bardziej uszczuplają budżety powiatów. Dodał, że nie idą za tym zwiększone wpływy czy dodatkowe środki na realizację tego zadania.

W jego ocenie, środki na zadania zlecone wystarczają jedynie na pokrycie 30 proc. kosztów ich realizacji. Kubeł dodał, że resztę powiaty muszą dokładać ze środków własnych.

ZPP zwrócił w uchwale uwagę, że w tej sytuacji samorządy mają ograniczone możliwości inwestowania w infrastrukturę drogową. Związek chciałby, by samorządy terytorialne mogły czerpać na ten cel środki pochodzące z wpływów z podatku akcyzowego od paliw.

ZPP podkreśla w uchwale, że dotacje na realizację zadań zleconych nie ulegają zmianie, mimo że cały czas rosną koszty ich realizacji.

Zdaniem Związku, w Polsce zbyt zbiurokratyzowany jest system wdrażania funduszy strukturalnych. Samorządowcy podkreślają, że system koncentruje się na szczegółowych rozwiązaniach, ograniczając autonomię projektodawców.

Szef ZPP skrytykował również pojawiający się w mediach pomysł likwidacji części powiatów, które nie radzą sobie finansowo. Jak podkreślił, nie ma wniosków oddolnych, które uzasadniałyby podjęcie takiego kroku.

Zwrócił też uwagę, że środki składające się na budżet powiatów pochodzą tylko w ok. 16 proc. ze źródeł własnych, a reszta pochodzi z dotacji. Jego zdaniem, nieuprawnione jest uzasadnianie likwidacji powiatów tym, że źle radzą sobie pod względem finansowym.

Ponadto szef ZPP chce, by do konstytucji trafił zapis potwierdzający faktycznie istnienie w systemie polskiej administracji - obok gmin - także samorządu powiatowego.

Zgromadzenie ogólne zwróci się m.in. do ministra finansów o pomoc w rozwiązaniu kwestii dotyczących powiatów.(PAP)

stk/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)