Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracownikach sądów i prokuratury ponownie do komisji

0
Podziel się:

Sejm skierował w środę ponownie do Komisji
Sprawiedliwości i Praw Człowieka rządowy projekt nowelizacji
ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.

Sejm skierował w środę ponownie do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka rządowy projekt nowelizacji ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.

Podczas drugiego czytania klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił poprawkę o możliwości uzupełnienia wykształcenia także w studium zawodowym w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Projekt noweli podwyższa wymagania wobec kandydatów na pracowników sądów lub prokuratury. Przewiduje, że urzędnikiem może zostać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana, ani nie toczy się wobec niej żadne postępowanie o przestępstwo. Kandydaci na staż będą mieli obowiązek złożenia oświadczenia, że nie jest w stosunku do nich prowadzone żadne postępowanie karne.

Według propozycji rządu, urzędnicy muszą mieć ukończone co najmniej studia pierwszego stopnia oraz uzyskać tytuł zawodowy. Konkursy na te stanowiska będzie przeprowadzać specjalna komisja powołana odpowiednio przez prezesa sądu lub prokuratora.

Projekt wprowadza też obowiązek zawieszenia urzędnika lub stażysty, wobec których prowadzone jest postępowanie o ubezwłasnowolnienie oraz o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, nieumyślne lub skarbowe. Ponadto urzędnik sądu lub prokuratury będzie mógł być zwolniony bez wypowiedzenia w przypadku prawomocnego skazania za nieumyślne przestępstwo.

Sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Beata Kempa podkreślała, że proponowana nowelizacja ma zapewnić przejrzysty, jasny i transparentny nabór, a także podnosi kryteria dla kandydatów, zaś "wprowadzenie konkursów będzie sprzyjać poprawie jakości naboru kadry i zapewni stabilność zatrudnienia".

Jak poinformowała sprawozdawca komisji sprawiedliwości Lidia Staroń (PO), posłowie komisji wprowadzili m.in. wydłużenie do 8 lat - z 5 proponowanych przez rząd - czasu na uzupełnienie wykształcenia. Dodała, że w tej sprawie podczas prac komisji złożono także wniosek mniejszości, aby wydłużyć ten okres do 10 lat.

Kolejny wniosek mniejszości zakłada, że prezes sądu lub prokuratury w określonych sytuacjach może zwalniać pracownika z obowiązku odbywania tylko części, a nie całości stażu. Inny wniosek mniejszości przewiduje, że w razie prawomocnego skazania za nieumyślne przestępstwo, rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem następuje za wypowiedzeniem.

Łukasz Zbonikowski (PiS) zgłosił poprawkę, która zakłada możliwość uzupełnienia wykształcenia o ukończenie studium zawodowego w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Jak zapowiedział, proponowane studium zawodowe trwałoby co najmniej 1 rok. Taką propozycję poparła Beata Kempa.

Wojciech Wilk (PO) podkreślił, że projekt słusznie wprowadza podniesienie wymagań co do wykształcenia pracowników sądów i prokuratur. "Podniesienie kwalifikacji zawodowych powinno spowodować podniesienie świadczenia usług" - dodał. SLD zapowiedział poparcie dla wniosków mniejszości oraz dla rządowego projektu.

Poparcie projektu nowelizacji zapowiedziała też Samoobrona, LPR i PSL i Ruch Ludowo-Narodowy.(PAP)

bpi/ la/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)