Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek
kandydatury Edwarda Pietrzyka na ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oraz
Bogumiła Lufta na ambasadora w Mołdawii.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek kandydatury Edwarda Pietrzyka na ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oraz Bogumiła Lufta na ambasadora w Mołdawii.

Edward Pietrzyk jest generałem broni, b. ambasadorem Polski w Iraku. Urodził się w 1949 r. w Rawie Mazowieckiej. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1971 r.), ukończył też Wojskową Akademię Artylerii w b. ZSRR (1980 r.) oraz Akademię Sztabu Generalnego w b. ZSRR (1990 r.). W 1998 r. uzyskał tytuł Master of Science in National Security Strategy w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA.

W 1988 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy wojsk rakietowych i artylerii Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1990 ukończył Akademię Sztabu Generalnego ZSRR. W 1992 został szefem Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 1998-2000 pełnił funkcję zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu "Północny Wschód". W latach 2000 - 2006 był dowódcą wojsk lądowych.

W latach 2007-2008 Pietrzyk był ambasadorem w Bagdadzie. Na początku października 2007 r., w wyniku zamachu na polski konwój w Iraku, Pietrzyk został ranny. W zamachu zginął kierowca ambasadora, a czterech innych funkcjonariuszy BOR zostało rannych. Misję w Bagdadzie Pietrzyk zakończył w 2008 r. w związku ze stanem zdrowia po zamachu.

Pietrzyk posiada także wiele odznaczeń państwowych i międzynarodowych m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007 r.), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1999 r.), Złoty Krzyż Honorowy Bundeswehry (2001 r.), Krzyż Zasługi z Gwiazdą (Verdienstkreuz mit Stern - 2003 r.) oraz dwukrotnie Medal za Zasługi - The Legion of Merit (Degree of Commander - 2002 r. i 2006 r.). Zna biegle język angielski i rosyjski. Jest żonaty, ma dwóch synów.

Pietrzyk zapowiedział na piątkowym posiedzeniu komisji, że podstawowym działaniem polskiej placówki dyplomatycznej w Phenianie pod jego kierownictwem będzie "podtrzymywanie polsko-koreańskiego dialogu politycznego". Jego zdaniem, pojawiają się szanse na poszerzenie współpracy w dziedzinie m.in. gospodarczej, naukowej oraz technologicznej. Chciałby też promować wymianę naukową i edukacyjną.

Pietrzyk zwrócił także uwagę na kwestię posiadania przez Phenian broni masowego rażenia. Jak mówił, "głównym zadaniem będzie monitorowanie, zbieranie i analizowanie polityki wewnętrznej i zagranicznej Korei Północnej, przede wszystkim w kontekście nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i bezpieczeństwa na całym Półwyspie Koreańskim". Kolejnym priorytetem, który wymienił będzie wspieranie inicjatyw Unii Europejskiej w zakresie przestrzegania praw człowieka, pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Drugi kandydat na ambasadora pozytywnie zaopiniowany w piątek przez sejmową komisję, Bogumił Luft urodził się w 1955 r. w Warszawie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim w 1980 r.

W latach 1981-89 związany był z redakcją katolickiego miesięcznika "Więź", w której był m.in. publicystą, sekretarzem redakcji oraz kierownikiem działu społecznego. W latach 1990-92 był kierownikiem działu zagranicznego w redakcji tygodnika "Spotkania" oraz stałym współpracownikiem TVP.

Od 1993 r. do 1999 r. był ambasadorem w Rumunii; w latach 2001-2003 był stałym korespondentem dziennika "Rzeczpospolita" w Bukareszcie. Od 2006 r. pracował jako niezależny publicysta oraz tłumacz i ekspert ds. Rumunii i Mołdawii. Jest autorem setki artykułów prasowych oraz kilku obszernych ekspertyz na temat Rumunii i Mołdawii oraz polityki międzynarodowej w Europie Południowo-Wschodniej. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Przedstawiając założenia swojej pracy jako ambasadora w Mołdawii, Luft mówił, że głównym jego celem będzie stałe monitorowanie rozwoju sytuacji politycznej i gospodarczej. Podkreślił, że już sama złożoność etniczna i kultura, jak też różnorodność sentymentów politycznych społeczeństwa mołdawskiego, uświadamia ciągłą konieczność rozeznawania na nowo sytuacji w tym kraju.

Drugim głównym zadaniem - jakie wskazał Luft - będzie inicjowanie kontaktów międzyrządowych i międzyparlamentarnych pomiędzy Polską a Mołdawią. "Będę poszukiwał korzystnych dla Polski dziedzin współpracy a także będę zabiegał o aktywne dzielenie się polskim doświadczeniem budowania demokracji" - powiedział Luft.

Kandydata na ambasadora proponuje szef MSZ w uzgodnieniu z premierem i prezydentem. Następnie MSZ występuje do państwa przyjmującego o wstępną akceptację. Jej otrzymanie pozwala MSZ na zwrócenie się do prezydenta z formalnym wnioskiem o nominację ambasadora. Zwrócenie się przez MSZ do sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych o zaopiniowanie kandydata wynika z obyczaju. (PAP)

agy/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)