Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SN rozpatrzy kasację IPN w sprawie stalinowskiego prokuratora

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy rozpatrzy wkrótce kasację IPN w
sprawie stalinowskiego prokuratora, którego proces o zgodę na
bezprawne aresztowanie więźnia UB umorzył sąd wojskowy uznając, że
Kazimierz G. nie popełnił przestępstwa.

Sąd Najwyższy rozpatrzy wkrótce kasację IPN w sprawie stalinowskiego prokuratora, którego proces o zgodę na bezprawne aresztowanie więźnia UB umorzył sąd wojskowy uznając, że Kazimierz G. nie popełnił przestępstwa.

Decyzję o rozpatrzeniu kasacji na rozprawie podjęło na wtorkowym posiedzeniu siedmiu sędziów SN. Nie ma jeszcze terminu rozpoznania kasacji.

W 2007 r. pion śledczy IPN oskarżył 91-letniego dziś G., pułkownika wojska w stanie spoczynku, że w 1948 r. jako wojskowy prokurator w Warszawie nie dopełnił swych obowiązków. Dopuścił on bowiem do bezprawnego aresztowania działacza niepodległościowego Stanisława Figurskiego, choć postanowienie o jego aresztowaniu wydano dopiero po miesiącu od zatrzymania. IPN zarzucił G., że mocą ówczesnych przepisów był on zobowiązany do uchylenia aresztu.

Oskarżony wnosił o uniewinnienie, twierdząc, że w świetle przepisów "nie mógł działać inaczej niż zgodnie z prawem bezwzględnie obowiązującym w dacie jego popełnienia, tj. obligatoryjnie utrzymać stosowanie tymczasowego aresztowania".

W styczniu 2008 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie wobec G. z "braku znamion czynu zabronionego". Zażalenie IPN na tę decyzję oddaliła w marcu 2008 r. Izba Wojskowa SN, działając jako sąd II instancji.

Oba sądy uznały, że G. nie złamał ówczesnego prawa, gdyż nie dawało ono podstaw do uznania aresztowania Figurskiego za decyzję bezprawną i nie rodziło obowiązku zwolnienia zatrzymanego. Izba Wojskowa SN uznała też, że IPN nie wykazał, by czyn G. miał charakter umyślny - czyli by wiedział, iż powinien był zwolnić Figurskiego (skazanego potem przez sąd na 8 lat więzienia).

W kasacji szef pionu śledczego IPN - zastępca Prokuratora Generalnego wnosi o uchylenie decyzji o umorzeniu sprawy i przekazanie jej do sądu I instancji.

Kazimierz G. został w 1968 r. zwolniony z wojskowej prokuratury i został radcą prawnym.(PAP)

sta/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)