Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Środa na Wiejskiej

0
Podziel się:

W środę w Sejmie kluby zapowiedziały poparcie prezydenckiego projektu zmian
w prawie o ustroju sądów administracyjnych. Zmierza on przede wszystkim do wprowadzenia
kadencyjności prezesa i wiceprezesów sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym oraz wiceprezesa
NSA.

W środę w Sejmie kluby zapowiedziały poparcie prezydenckiego projektu zmian w prawie o ustroju sądów administracyjnych. Zmierza on przede wszystkim do wprowadzenia kadencyjności prezesa i wiceprezesów sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym oraz wiceprezesa NSA.

W projekcie przewiduje się wprowadzenie pięcioletniej kadencji prezesa sądu i wiceprezesa sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym oraz wiceprezesa NSA. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w systemie sądownictwa powszechnego, w którym m.in. prezes i wiceprezes sądu apelacyjnego powoływani są na sześcioletnią kadencję.

Tak jak dotychczas prezes sądu i wiceprezes sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym powoływany będzie przez prezesa NSA, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu i Kolegium NSA.

Prezes sądu i wiceprezes sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym będą mogli być odwołani w toku kadencji przez Prezesa NSA w przypadku "rażącego niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub gdy dalsze pełnienie funkcji z innych powodów nie daje się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Jak przekonywał posłów Andrzej Duda z Kancelarii Prezydenta, celem zmian jest wzmocnienie struktur sądownictwa administracyjnego poprzez stabilizację statusu sędziów pełniących funkcje kierownicze.

Możliwość składania przez dłużników wniosków o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję przewiduje projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, którym zajmował się Sejm.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, autora proponowanych zmian, wnioski o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję rozpatrywałby sąd, który "uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów" mógłby obniżyć wysokość opłat.

W innym punkcie posiedzenia, przedstawiciele klubów opowiedzieli się za zaostrzeniem kar dla nietrzeźwych kierowców oraz wprowadzeniem Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Posłowie debatowali nad dwoma projektami nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego.

Poselski projekt nowelizacji kodeksu zaostrza kary dla nietrzeźwych kierowców; rządowy - przewiduje utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Projekt poselski przewiduje wprowadzenie zakazu prowadzenia pojazdów na zawsze w przypadku, gdy nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek, którego skutkiem była śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Projekt przewiduje też kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Kary takie byłyby orzekane także w przypadku, gdy kierujący pojazdem złamał orzeczony czasowy zakaz.

Projekt przewiduje możliwość odstąpienia przez sąd od orzeczenia zakazu kierowania pojazdem; jednak zobowiązuje sąd do uzasadnienia takiej decyzji.

Kluby opowiedziały się także za utworzeniem Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Zgodnie z rządowym projektem z Funduszu będzie finansowana pomoc dla pokrzywdzonych i członków ich rodzin, a także dla odbywających karę pozbawienia wolności, zwalnianych z zakładów penitencjarnych oraz ich rodzin.

Zwiększenie liczby inspektorów nadzorujących domy pomocy społecznej oraz podniesienie kar za prowadzenie tych domów bez zezwolenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, nad którym debatował Sejm.

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych pracodawcy zatrudniający, co najmniej 25 pracowników mają obowiązek zatrudnienia w tym gronie 6 proc. pracowników niepełnosprawnych. Jeżeli tego nie uczynią płacą karę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.(PAP)

la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)