Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Finał World Children's Games w Ankarze

0
Podziel się:

Występ jednego z najbardziej popularnych piosenkarzy Turcji Serdara Ortaca
był finałową atrakcją World Children's Games w Ankarze, podczas których w zawodach sportowych
konkurowało ze sobą ponad 4 tys. dzieci i młodzieży z całego świata.

Występ jednego z najbardziej popularnych piosenkarzy Turcji Serdara Ortaca był finałową atrakcją World Children's Games w Ankarze, podczas których w zawodach sportowych konkurowało ze sobą ponad 4 tys. dzieci i młodzieży z całego świata.

W stolicy Turcji zakończyły się w niedzielę World Children's Games (ang. Światowe Gry Dzieci), w których uczestniczyło ponad 4 tys. młodych zawodników. Była to pierwsza edycja tego rodzaju mistrzostw dla dzieci i młodzieży z 90 krajów Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk. Przy okazji sportowej rywalizacji mogli lepiej poznać odległe kraje swoich rówieśników.

"Ideą World Children's Games jest usuwanie wszelkich przejawów dyskryminacji ze względu na rasę, wyznawaną religię czy odmienną kulturę. Mamy nadzieję, że w ten sposób Turcja, a w szczególności Anatolia będąca kolebką cywilizacji, wniesie wkład w ogólnoświatowy pokój" - powiedział pomysłodawca młodzieżowych igrzysk prezydent Ankary Melih Gokcek.

W stolicy Turcji - jak podkreślił Gokcek - spotkały się drużyny z tak skonfliktowanych krajów jak Izrael i Palestyna, Azerbejdżan i Armenia, a także gospodarze zawodów - Turcja i Cypr. "Dzieci są przyszłością świata i to one będą decydować o jego losach, a nie my. Gdy się nawzajem poznają i zaprzyjaźnią tym łatwiej im będzie współpracować w przyszłości" - dodał.

Podczas niedzielnej ceremonii pożegnalnej tureccy gospodarze przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy sztucznych ogni, występy dziecięcych grup tanecznych, prezentujące historyczne tańce z Anatolii - krainy, w której położona jest Ankara oraz występ Serdara Ortaca, popularnego piosenkarza w Turcji, który śpiewając w kilku językach, zaprosił wypełnioną po brzegi halę Ankara Spor Salonu do wspólnego tańca.

Od 25 kwietnia do 1 maja młodzi sportowcy konkurowali ze sobą w 13 dyscyplinach, m.in. w lekkiej atletyce, tenisie ziemnym, badmintonie, koszykówce, szermierce, piłce nożnej, judo, zapasach, a także w związanej z kung-fu sztuce walki nazywanej wushu. W rozmowie z PAP wielu młodych zawodników podkreślało jednak, że od zwycięstw ważniejsza była dla nich przygoda spotkania z rówieśnikami i zabawa.

Polskę reprezentowały dwie młodzieżowe reprezentacje: drużyna petanque, francuskiej gry nazywanej także grą w bule, oraz drużyna goalball, gry dedykowanej osobom widzącym słabiej lub niewidomym. Ostatecznie młodzi polscy bularze weszli do szesnastu najlepszych drużyn petanque na świecie; z kolei gracze w goalball, których zadaniem było wbicie piłki do bramki, zajęli czwarte miejsce.

Władze pięciomilionowej metropolii do obsługi wydarzenia zatrudniły ponad 2 tys. osób, których zadaniem było opiekowanie się przybyłymi do Ankary gośćmi. Dzięki temu dzieci i młodzież - poza sportowymi zmaganiami - mogły zwiedzić stolicę Turcji, w tym słynne mauzoleum pierwszego premiera Turcji Mustafa Kemala Ataturka. Postać ta w Turcji jest otaczana powszechnym szacunkiem; w latach 20. XX w. modernizował kraj, wprowadzając m.in. alfabet łaciński, kodeks prawa ograniczający rolę islamu i kalendarz gregoriański.

"W naszej kulturze gościnność jest bardzo ważna. Dlatego cieszymy się z przyjazdu tak wielu gości z całego świata i staramy się im pomóc na każdym kroku. Mam nadzieję, że dzięki temu mój kraj zostanie zapamiętany jako kraj nowoczesny i przyjazny dla innych" - powiedział PAP Salih Karasari student inżynierii na uniwersytecie w Ankarze, który opiekował się zawodnikami judo.

Podobnego zdania był Samet Savasci, student Uniwersytetu Mustafa Kemal w Hatay, który był tłumaczem z języka tureckiego na język angielski dla grupy zagranicznych dziennikarzy. "Być może trudno w to uwierzyć, ale nie spałem już trzy dni, żeby dobrze się przygotować do waszej wizyty. Cieszę się, że tutaj jesteście, między innymi dlatego, że dzięki temu mogę ćwiczyć angielski, który przyda mi się w przyszłości" - powiedział PAP Samet.

World Children's Games zbiegły się w Turcji z obchodzonym tam 23 kwietnia Dniem Dziecka, który 91 lat temu ustanowił Mustafa Kemal Ataturk. Maskotką sportowych zmagań był Misket - kot rasy angora (z jego hodowli słynęła w przeszłości Ankara) ubrany w strój dawnej tureckiej formacji wojskowej Seymen.

Z Ankary Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)