Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Pierwszy krok w kierunku wzmocnienia więzów z Libią

0
Podziel się:

Państwa Unii Europejskiej zleciły w
poniedziałek Komisji Europejskiej opracowanie wytycznych służących
wynegocjowaniu pierwszego porozumienia o współpracy z Libią.
Nastąpiło to 2,5 miesiąca po uwolnieniu bułgarskich pielęgniarek.

Państwa Unii Europejskiej zleciły w poniedziałek Komisji Europejskiej opracowanie wytycznych służących wynegocjowaniu pierwszego porozumienia o współpracy z Libią. Nastąpiło to 2,5 miesiąca po uwolnieniu bułgarskich pielęgniarek.

Obradujący w Luksemburgu unijni ministrowie spraw zagranicznych "zgodzili się, że UE i Libia powinny jak najszybciej rozpocząć rozmowy na temat ramowego porozumienia UE-Libia dotyczącego kwestii interesujących obie strony, na przykład takich jak prawa człowieka i imigracja" - głosi tekst przyjęty przez nich w poniedziałek w Luksemburgu.

Zlecili też KE "przedstawienie w tym celu projektu wytycznych negocjacyjnych".

Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner dodała, że przygotowanie ram negocjacji potrwa "kilka miesięcy", w czasie których eksperci Komisji udadzą się do Libii, by omówić tę kwestię z władzami tego państwa.

Po przyjęciu ram negocjacyjnych przez państwa członkowskie Komisja Europejska będzie w imieniu UE prowadzić negocjacje, które mogą potrwać od kilku miesięcy do kilku lat. "Nie będzie to łatwe" - oceniła Ferrero-Waldner.

Po uwolnieniu w lipcu pięciu pielęgniarek i palestyńskiego lekarza - uwięzionych w 1999 roku przez libijskie władze i skazanych na śmierć pod zarzutem zakażenia wirusem HIV libijskich dzieci - pani Ferrero-Waldner obiecała działania zmierzające do umocnienia więzów UE z Libią.

Komisja obiecała, że zaproponuje państwom członkowskim różne formy tego zbliżenia - od łatwiejszego dostępu towarów libijskich na rynek unijny, przez stypendia dla studentów libijskich w UE po pomoc w dziedzinie archeologii.

KE zobowiązała się także pracować nad wprowadzeniem "środków nadzoru granic" morskich i lądowych w celu zwalczania nielegalnej imigracji. Ta kwestia jest kluczowa dla Włoch i Malty, które nie mogą sprostać napływowi nielegalnych imigrantów z Afryki. (PAP)

mw/ kar/

7289

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)