Na skróty
Ukazała się biografia Zbigniewa Brzezińskiego
2010-05-09 08:43

Ukazała się biografia Zbigniewa Brzezińskiego


Ukazała się pierwsza autoryzowana biografia Zbigniewa Brzezińskiego, znawcy stosunków międzynarodowych, doradcy kolejnych prezydentów USA. Autorem jest amerykański historyk Patric Vaughan.

Opowieść o życiu Zbigniewa Brzezińskiego, sowietologa i znawcy stosunków międzynarodowych, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA rozgrywa się na szerokim tle politycznym, społecznym i obyczajowym ostatniego półwiecza.

Autor biografii, Patrick Vaughan, pochodzi z Oildale w Californii. Studiował historię Polski, był stypendystą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. O Brzezińskim zaczął pisać jeszcze podczas studiów. Artykuł Vaughana ukazał się w "Polish Review", a prof. Brzeziński przysłał autorowi list z gratulacjami. "Pisał w nim, że był pod niezwykłym wrażeniem gruntownej analizy rozszyfrowującej jego strategię i zaproponował mi dostęp do jego prywatnego archiwum na wyłączność, jeżeli chciałbym z niego skorzystać podczas pisania doktoratu. Archiwum zawierało jego pamiętnik z Białego Domu, który wcześniej widziała tylko była studentka Brzezińskiego, Madeleine Albright" - wspomina Vaughan.

Później Brzeziński zaprosił studenta do swojego biura w Waszyngtonie i zaproponował mu pracę nad większym projektem. Miała to być rozprawa doktorska obejmująca całą karierę Brzezińskiego. "Myślałem, że prawie ukończyłem książkę, kiedy Brzeziński zaczął doradzać w kwestii spraw zagranicznych senatorowi Obamie. To było w 2007 roku, kiedy jeszcze niewiele osób brało jego prezydencką kampanię na poważnie. Podczas tej kampanii większość przemówień Obamy dotyczących polityki zagranicznej było opartych na krytyce polityki Busha wobec Rosji, Iraku i Afganistanu, jaką głosił Brzeziński. Musiałem dodać kolejny rozdział do książki" - pisze Vaughan.

Zdaniem Vaughana, życiową ambicją Brzezińskiego było wyzwolenie Polski spod kontroli radzieckiej. Uważał, że to wymaga zmiany polityki Stanów Zjednoczonych wobec Europy Wschodniej, o czym przekonywał już prezydenta Johna Kennedy'ego jako 28-letni profesor Harvardu.


Vaughan stawia tezę, że poprzez postawę bierności podczas radzieckiej demonstracji siły w Europie Wschodniej w latach 1956 i 1968, Stany Zjednoczone dały Związkowi Radzieckiemu coś w rodzaju zielonego światła do inwazji na Węgry i Czechosłowację. Brzeziński uważał, że to była błędna strategia. Kiedy w sierpniu 1980 roku powstała "Solidarność", Brzeziński bardzo jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, aby ją utrzymać i że radziecka inwazja będzie miała poważne konsekwencje dla Moskwy. Solidarność przetrwała i umocniła się torując drogę bezkrwawej rewolucji 1989 roku.

Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 r. w Warszawie, do szkoły podstawowej chodził w Przemyślu. W 1938 roku, w wieku 10 lat, wyjechał do Kanady, gdzie jego ojciec został skierowany na placówkę dyplomatyczną. Tam rodzinę Brzezińskich zastała wojna. Zdecydowali się pozostać na emigracji po dojściu komunistów do władzy w Polsce. Brzeziński studiował nauki polityczne i ekonomię na uniwersytecie McGill w Montrealu, w 1953 roku obronił doktorat z nauk politycznych na Harvardzie, gdzie był wykładowcą do 1960. W 1958 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Jest twórcą powołanego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Instytutu Badań nad Przemianami Międzynarodowymi.

W latach 1977-1981 Brzeziński był doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmiego Cartera i w tym czasie wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu Solidarności w Polsce. Niepowodzeniem zakończyła się natomiast jego polityka wobec Iranu, w tym próba odbicia zakładników przetrzymywanych przez tamtejszych rewolucjonistów w ambasadzie USA w Teheranie. Z perspektywy czasu jednak, Zbigniew Brzeziński uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najskuteczniejszych doradców prezydenckich ds. bezpieczeństwa narodowego (National Security Advisor) w nowoczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Zbigniew Brzeziński jest zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Obecnie doradza prezydentowi Obamie.

Książka "Zbigniew Brzeziński" ukazała się nakładem Świata Książki w serii Autorytety. (PAP)

aszw/ hes/ dym/

Tagi:brzeziński, biografie


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.