Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Janukowycz: wspominanie Wielkiego Głodu prowadzi do konfrontacji z Rosją

0
Podziel się:

Utrzymywanie napięcia wokół Wielkiego Głodu na
Ukrainie z lat 1932-33 pogłębia rozłam społeczeństwa i prowadzi do
konfrontacji z Rosją - oświadczył w środę przywódca opozycyjnej
Partii Regionów Ukrainy i prawdopodobny kandydat na nowego
prezydenta kraju, Wiktor Janukowycz.

Utrzymywanie napięcia wokół Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 1932-33 pogłębia rozłam społeczeństwa i prowadzi do konfrontacji z Rosją - oświadczył w środę przywódca opozycyjnej Partii Regionów Ukrainy i prawdopodobny kandydat na nowego prezydenta kraju, Wiktor Janukowycz.

"Wiadomo, że dla Rosji, jako spadkobierczyni ZSRR, temat ten jest szczególnie delikatny" - oznajmił były premier w komunikacie, zamieszczonym na stronie internetowej Partii Regionów Ukrainy.

Janukowycz skomentował w ten sposób decyzję Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) sprzed dwóch dni o wszczęciu sprawy karnej, dotyczącej sztucznie wywołanej w czasach stalinowskich klęski głodu. Według ustaleń historyków pochłonęła ona co najmniej 3,5 mln istnień ludzkich. Niektórzy badacze mówią nawet o 10 mln ofiar.

"Oficjalna Moskwa i szeroka społeczność rosyjska słusznie zauważa, iż wskutek tych tragicznych wydarzeń ginęli nie tylko Ukraińcy, ale i przedstawiciele innych narodowości" - napisał Janukowycz.

Jak podkreślił, "ten oczywisty fakt" jest mało znaczący dla osób, które "cynicznie wykorzystują tę tragedię", by pozostać przy władzy. Przytyk ten adresowany był kończącemu kadencję prezydentowi Wiktorowi Juszczence, który od początku urzędowania zabiega o międzynarodowe uznanie Wielkiego Głodu za zbrodnię ludobójstwa.

Ani Juszczenko, ani SBU nie zaprzeczają przy tym, iż wśród ofiar głodu byli przedstawiciele innych narodów, a winą za klęskę obarczają "stalinowski reżim totalitarny".

Celem wszczętej w poniedziałek przez SBU sprawy karnej dotyczącej Wielkiego Głodu jest zebranie od wciąż żyjących świadków tragedii tzw. "dowodów bezpośrednich", czyli zeznań, które potwierdzą, iż była ona zbrodnią ludobójstwa. Jak twierdził w grudniu 2008 roku szef SBU Wałentyn Naływajczenko, następnym krokiem może być proces nad jej organizatorami.

Według ustaleń SBU, Prokuratury Generalnej Ukrainy i ukraińskiego IPN, wywołując Wielki Głód władze stalinowskie dążyły do eliminacji Ukraińców jako grupy narodowościowej w ówczesnym ZSRR. W szczytowym momencie głodu na Ukrainie umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie; notowano wiele przypadków kanibalizmu.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)