Na skróty
W. Brytania: Burmistrz Londynu przedstawił projekt nowego piętrusa
2010-11-11 21:33

W. Brytania: Burmistrz Londynu przedstawił projekt nowego piętrusa


Burmistrz Londynu Boris Johnson w zajezdni autobusowej w dzielnicy Acton zaprezentował w czwartek od dawna oczekiwany futurystyczny projekt nowego londyńskiego piętrusa, łączącego tradycję z nowoczesnością.

Makieta rzeczywistej wielkości, w kolorze czerwonym, ma z tyłu odsłoniętą platformę do wskakiwania i wyskakiwania między przystankami. Nawiązuje wystrojem do klasycznego modelu Routemastera.

Autobus ma dwie klatki schodowe, trzy wejścia, panoramiczne okna i energooszczędny silnik.

Jest to tradycyjny czerwony Routemaster, choć nie do końca taki, jakim mieszkańcy Londynu go pamiętają. Na razie autobus nie ma swojej nazwy; roboczo bywa nazywany NB4L, co oznacza: Nowy Autobus Dla Londynu.

"Trudno oprzeć się nostalgii stojąc na tylnej platformie tego zachwycającego pojazdu, ale nie sposób nie dostrzec, iż jest on kwintesencją najnowszej technologii i rozwiązań projektowych, co czyni go autobusem odpowiednim dla Londynu w XXI wieku" - powiedział Johnson podczas prezentowania makiety.

"Jest dużym przeżyciem zobaczyć, jak dwuwymiarowy projekt, zaakceptowany w maju, przybrał kształt tego wyjątkowego autobusu. Nie mogę się doczekać, by zainaugurować wprowadzenie go do ruchu" - dodał.

Routemaster - jeden z najbardziej typowych elementów Londynu, obok jaskrawoczerwonych skrzynek na listy i czarnych taksówek - został wycofany z obiegu blisko pięć lat temu przez poprzedniego burmistrza Kena Livingstone'a, faworyzującego autobusy przegubowe, jakie widzi się w wielu państwach europejskich.

Johnson w kampanii wyborczej na urząd burmistrza z 2008 r. obiecał, że przywróci piętrusy, uznając ich wycofanie nie tylko za obrazę tradycji, ale także za rozwiązanie niepraktyczne, ponieważ przegubowce są jego zdaniem trudne do manewrowania i niebezpieczne dla rowerzystów.

Ze względów politycznych nie podobało mu się także i to, że przegubowce miały jeździć po Londynie na wenezuelskiej ropie, co uznał za "zupełne caracas" (w tym przypadku szaleńczy pomysł - PAP).

Do końca 2011 r. przegubowce mają zniknąć ze wszystkich 12 tras, na których kursowały. Dotychczas usunięto je z pięciu. Pierwszy prototyp NB4L ma być gotowy w 2011 r., a pierwsze nowe autobusy, będzie ich pięć, pojawią się na ulicach z początkiem 2012 r.

Kontrakt na projekt i budowę pierwszej partii pojazdów uzyskała firma Wrightbus z Irlandii Płn. we współpracy z biurem projektów Heatherwick Studio. (PAP)

asw/ ksaj/ ro/

Tagi:projekt, firma, ropa, budowa, burmistrz, nowe, brytania, silnik


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.