Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Kaliszu rozpoczął się X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny

0
Podziel się:

Święty Józef jest znakomitym patronem dla współczesnej, zagrożonej rodziny -
przekonują józefolodzy, którzy w niedzielę przyjechali do Kalisza na X Międzynarodowy Kongres
Józefologiczny.

*Święty Józef jest znakomitym patronem dla współczesnej, zagrożonej rodziny - przekonują józefolodzy, którzy w niedzielę przyjechali do Kalisza na X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. *

Kongresy odbywają się w różnych miejscach na świecie co cztery lata. Po raz drugi takie spotkanie odbywa się w Kaliszu - centrum józefologocznym w Polsce, z najstarszym sanktuarium św. Józefa, w którym mieści się koronowany wizerunek świętego. Tegoroczny kongres przebiega pod hasłem "Święty Józef - patron na nasze czasy".

"Hasło tegorocznego kongresu zostało zaczerpnięte z adhortacji apostolskiej Jana Pawła II +Redemptoris Custos+ wydanej 20 lat temu. Papież wyraził życzenie, by to właśnie Józef był patronem nowej ewangelizacji w czasach, które idą. Teraz właśnie mamy te czasy, w których chcemy odkryć św. Józefa" - powiedział PAP ks. Leszek Szkopek, współorganizator spotkania.

Na kongres przybyło ok. 60 prelegentów z 15 krajów, m.in. z Chile, Meksyku, Kanady, USA i Angoli, a także z Niemiec, Francji, Białorusi i Hiszpanii. Pozdrowienia dla organizatorów i uczestników kongresu przesłał papież Benedykt XVI.

Jak powiedział w trakcie homilii podczas mszy rozpoczynającej kongres ordynariusz diecezji kaliskiej ks. bp. Stanisław Napierała, św. Józef może wspomóc współczesne, zagrożone rodziny.

"W naszych czasach rodzina jest zagrożona brakiem wystarczających warunków materialnych. Jest zagrożona przeciążeniem pracą kobiety - matki, lękiem przed utratą pracy, zwłaszcza przez kobietę z powodu pojawienia się jej w stanie błogosławionym. Jest zagrożona ośmieszaniem, lekceważeniem, upokarzaniem rodzin wielodzietnych, zrównywaniem rodziny z pseudo-związkami osobników tej samej płci - dwóch panów lub dwóch pań. (...) Z woli Bożej święty Józef jest głową rodziny naszego Zbawiciela. W zamyśle Boga Stwórcy rodzina jest wspólnotą osób opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety" - powiedział bp. Napierała.

Część naukowa kongresu poświęcona jest różnego rodzaju ujęciom działalności i obecności św. Józefa we współczesnym świecie - m.in. w literaturze, w malarstwie, kinematografii, jako patrona wychowawców, mężczyzn.

Jak stwierdził ks. Szkopek, św. Józef, który wyprowadził Świętą Rodzinę do Egiptu, to także znakomity patron dla współcześnie emigrujących z kraju. "Święty wskazuje: jeśli musisz jechać za chlebem, za pracą - jedź, ale zabierz ze sobą rodzinę. Może to jest sposób na to, by rodziny osób wyjeżdżających z Polski nie rozpadały się, by nie było rozbitych małżeństw. Św. Józef jest nam - współczesnym bliższy, niż to sobie uświadamiamy" - powiedział.

Części naukowej towarzyszyć będą spotkania z wiernymi w świątyni, prelekcje i nabożeństwa. Zaplanowano także wystawy i koncerty. W niedzielę w Kaliszu otwarto budynek Centrum Józefologicznego. W przyszłości Centrum zajmie się wydawaniem naukowego rocznika, w którym będą publikowane teksty o św. Józefie. Niewykluczone też, że będzie tu redagowany popularny periodyk poświęcony patronowi. Tworzona jest też wielojęzykowa biblioteka publikacji związanych ze świętym.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Józefologiczny odbył się w 1970 r. w Rzymie. Kalisz gościł uczestników kongresu także w 1985 r. Kongres potrwa do 4 października. Zadaniem józefologii jest teologiczne zgłębianie opatrznościowej roli św. Józefa w historii zbawienia.

W kaliskiej bazylice św. Józefa znajduje się obraz Świętej Rodziny, zwany też obrazem św. Józefa. Wiąże się z nim czczony od XVII-wieku kaliski kult tego świętego.

W sanktuarium odbywają się od wielu lat Międzynarodowe Konferencje Józefologiczne, a na przełomie kwietnia i maja przybywają tu ogólnopolskie pielgrzymki robotników; św. Józef jest także patronem świata pracy. Od kilku lat św. Józef jest też patronem Kalisza. (PAP)

rpo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)