Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek 10-tysięczne wydanie "Sygnałów Dnia"

0
Podziel się:

W piątek na antenie Jedynki Polskiego Radia
zostanie wyemitowane 10 - tysięczne wydanie "Sygnałów Dnia".
Początki istnienia tej porannej audycji będą wspominać na antenie
dziennikarze, m.in. Piotr Sadowski, Andrzej Matul i Tadeusz Sznuk.

W piątek na antenie Jedynki Polskiego Radia zostanie wyemitowane 10 - tysięczne wydanie "Sygnałów Dnia". Początki istnienia tej porannej audycji będą wspominać na antenie dziennikarze, m.in. Piotr Sadowski, Andrzej Matul i Tadeusz Sznuk.

Jak powiedział w czwartek w rozmowie z PAP sekretarz redakcji "Sygnałów Dnia" Piotr Sadowski, po raz pierwszy audycja pojawiła się na antenie Polskiego Radia 1 marca 1973 roku. Przez ponad dwa lata "Sygnały Dnia" rozpoczynały się o godz. 7 i trwały 17 minut.

Pomysłodawcą i pierwszym szefem "Sygnałów Dnia" był Aleksander Tarnawski.

"W audycji można było usłyszeć wiadomości z kraju i ze świata, przegląd prasy, relacje korespondentów terenowych i zagranicznych i tak zwane dźwięki ze świata oraz prognozę pogody" - powiedział Sadowski.

Jak wspomina, "założeniem było, że program miał docierać do przeciętnego odbiorcy, informacje miały być przekazywane w sposób prosty, ludzki, nie nachalny".

Przypomniał, że "początkowo audycja nagrywana była na taśmę, jednak radiowcy szybko zdecydowali się prowadzić ją na żywo".

Od listopada 1975 roku "Sygnały Dnia" stały się audycją dwugodzinną (od godz. 6 do 8). "W audycji zaczęły się wówczas pojawiać rozmowy z zaproszonymi gośćmi związanymi z wydarzeniami dnia" - podkreślił Sadowski. Prowadzącymi "Sygnały Dnia" byli m.in. Tadeusz Sznuk, Sławomir Szof, Andrzej Jaroszewski, Andrzej Matul i Lesław Nowak.

Po raz kolejny program wydłużono w styczniu 1978 roku; audycja trwała od godz 4 do 9.

Od początku program był nadawany z Warszawy. Zdarzało się jednak tak, że ekipa "Sygnałów" gościła np. u górników, marynarzy, leśników czy nawet w Watykanie i tam powstawała audycja.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, w 1981 roku, podobnie jak wiele innych programów "Sygnały Dnia" zniknęły z radiowej anteny. Wróciły pod zmienioną nazwą "Poranne Sygnały" w styczniu 1982 roku, jednak na falach średnich.

Na fale długie powróciły 1 lipca 1983 roku. Pod tą nazwą audycja była nadawana do 1989 r.

W 2003 roku "Sygnały Dnia" obchodziły swoje 30-lecie.

Przez 33 lata "Sygnałami Dnia" kierowali kolejno: Aleksander Tarnawski, Sławomir Szof, Lesław Nowak, Antoni Mielniczuk, Jerzy Tomaszewski, Krzysztof Grzesiowski, Paweł Kwieciński. Obecnie szefem zespołu i prowadzącym audycję jest Wiesław Molak.

Audycja nadawana jest od poniedziałku do soboty, od godz. 6 do 9 rano.(PAP)

bpi/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)