Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Rzymie rozpoczęła się likwidacja nielegalnych obozowisk Romów

0
Podziel się:

W Rzymie i okolicach rozpoczęła się zapowiadana od dawna przez władze
likwidacja 200 nielegalnych obozowisk Romów. Włoska prasa podaje, że operacja przebiega nie bez
problemów, ponieważ Romowie uciekają z miejsc przeznaczonych do rozbiórki i ukrywają się.

W Rzymie i okolicach rozpoczęła się zapowiadana od dawna przez władze likwidacja 200 nielegalnych obozowisk Romów. Włoska prasa podaje, że operacja przebiega nie bez problemów, ponieważ Romowie uciekają z miejsc przeznaczonych do rozbiórki i ukrywają się.

Kiedy w środę policja i straż miejska przybyły na teren romskiego miasteczka w Fidene na przedmieściach włoskiej stolicy, nikogo tam już nie było. Wszyscy uciekli, dokąd - nie wiadomo.

W dzielnicy Tor Sapienza wszystkich 29 Romów z prymitywnego obozowiska nie zgodziło się na nowe zakwaterowanie, zaproponowane przez dział socjalny magistratu. Ludzie ci przenieśli się do innego obozowiska.

"Jak obiecaliśmy rozpoczęliśmy likwidację miniobozowisk" - oświadczył burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, który o rozwiązanie problemu nielegalnego osadnictwa Romów zabiega od początku kadencji, uczyniwszy z niej wcześniej jeden z głównych tematów swej kampanii wyborczej.

Prawicowy burmistrz przyznał jednocześnie, że są trudności w realizacji tych planów. "Obecność dziennikarzy była sygnałem, że nadjeżdżają siły porządkowe i Romowie oddalili się" - powiedział Alemanno. "To niepokojący aspekt, który świadczy o chęci uniknięcia konfrontacji z instytucjami państwa. Ten lęk musi zostać przezwyciężony, bo my interweniujemy przy pomocy policji i koparek, ale także służb socjalnych" - dodał.

Jednak, jak zauważa "La Repubblica" w czwartek, romskie rodziny nie przyjmują ofert zamieszkania w miejscach, wskazanych przez opiekę społeczną, bo nie chcą się rozdzielać z innymi.

"Opinii publicznej przedstawia się smutne obrazy Romów na ulicy z bagażami, ale ci sami Romowie, wokół których jest medialna burza, zorganizują sobie inne nielegalne obozowisko" - zauważył, cytowany przez rzymska gazetę przedstawiciel władz prowincji Gianluca Peciola.

Operację krytykuje rzymska katolicka Wspólnota św. Idziego, zaangażowana w akcję pomocy biednym i bezdomnym. "Likwidacje obozowisk bez alternatywy nie rozwiązują problemu" - oświadczył rzecznik Wspólnoty Mario Marazziti. Zaznaczył, że "należy wypracować projekt, który jednocześnie będzie zawierał propozycje i odpowiedzi, bo inaczej ludzie ci rozproszą się i zwiększy się ich cierpienie".

"Jesteśmy zawsze w klimacie kampanii wyborczej, a zatem łatwo jest wykorzystać temat Romów, by mówić o niskich instynktach ludności, ale to jest zły przekaz kulturowy, bo rodzi przemoc" - ocenił rzecznik Wspólnoty.

Przeciwko polityce burmistrza protestuje też centrolewicowa opozycyjna Partia Demokratyczna przypominając, że sprawa Romów jest nadzwyczaj delikatna. "Przymusowe likwidacje to nowy spot wyborczy Alemanno" - ocenił polityk PD Massimiliano Valeriani.

Zgodnie z planem władz Rzymu każdego tygodnia likwidowanych będzie od trzech do czterech nielegalnych obozowisk spośród 200, które znajdują się na terenie miasta i jego okolic. Mają one zostać zastąpione przez 10-12 specjalnie wyposażonych "wiosek" z odpowiednim zapleczem sanitarnym i socjalnym. Burmistrz postanowił, że w rejonie Wiecznego Miasta ma pozostać 6 tys. osób narodowości romskiej. Jest ich jednak znacznie więcej.

Przed kilkoma miesiącami zlikwidowano romskie miasteczko w dzielnicy Casilino, największe takie w Europie. Panowały tam fatalne warunki.

Również w innych włoskich miastach zapada decyzja o rozbiórce nielegalnych obozowisk. Z jednego z nich w Mediolanie usunięto ostatnio 250 osób. Większość rozproszyła się po innych takich miejscach.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)