Na skróty
Warmińsko-Mazurskie: Przewodniczący komisji skazany za fałszowanie wyborów w Sorkwitach
2009-01-30 14:47

Warmińsko-Mazurskie: Przewodniczący komisji skazany za fałszowanie wyborów w Sorkwitach


Na karę 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie przewodniczącego komisji wyborczej w Rybnie, oskarżonego o fałszowanie wyników wyborów wójta Sorkwit.

Proces karny dotyczył fałszowania wyników wyborów samorządowych w 2006 r. przez nieprawidłowe, celowe liczenie głosów na korzyść ubiegającego się o reelekcję dotychczasowego wójta Piotra Wołkowicza.

Fałszerstwo odkrył kontrkandydat Czesław Chotkiewicz, który po pierwszym liczeniu głosów okazał się zwycięzcą, a po kolejnym podliczeniu - przegranym w wyborach.

Jerzy K., na co dzień dyrektor szkoły, był podczas wyborów samorządowych w 2006 roku przewodniczącym komisji wyborczej w Rybnie.

W procesie, który toczył się w pierwszej instancji przed sądem rejonowym w Mrągowie, został skazany na karę 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę w wysokości 500 złotych.
Giełda na żywo

Sfinks otwiera nowe restauracje. Co z długami spółki?

Analitycy prognozują wzrost sprzedaży i zalecają kupno akcji.Sąd okręgowy w Olsztynie, który rozpatrywał w piątek apelację, oprócz niższego wymiary kary w zawieszeniu zmniejszył także grzywnę do 300 złotych.

"Oskarżyciel posiłkowy (przegrany kandydat - Chotkiewicz- PAP) może czuć się w pełni pokrzywdzonym. Nikt i nic już nie zmieni wyników wyborów przynajmniej w tej kadencji" - powiedziała sędzia Danuta Hryniewicz.

Wobec drugiego z oskarżonych, informatyka, który wprowadzał fałszywe dane do systemu komputerowego, sąd okręgowy uchylił wyrok i nakazał sądowi rejonowemu w Mrągowie ponowne rozpatrzenie sprawy. Informatyk został wcześniej przez mrągowski sąd skazany na karę 1 roku i 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1 tys. złotych.

Po ogłoszeniu wyroku Chotkiewicz powiedział dziennikarzom, że nie chodzi o wysokość kary, ale o to, że osoby fałszujące wybory nie pozostały bezkarne.

To nie jedyne osoby, które odpowiadały przed sądem za fałszowanie wyborów wójta w Sorkwitach.

Rok temu uprawomocnił się wyrok jednego roku i trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata wobec sekretarz gminy Marzeny M., która była pełnomocnikiem wójta do spraw wyborów. Pozostałym osobom - członkom komisji wyborczych warunkowo umorzono postępowanie.

W sprawie sfałszowania wyborów w gminie Sorkwity odbyły się też procesy w trybie wyborczym. Wówczas sąd nakazał ponowne wybory, ale tylko w obwodzie w Rybnie. Powtórne wybory wygrał przewagą czterech głosów Wołkowicz. (PAP)

ali/ itm/

Tagi:wybory, złoty, komisja, przewodniczący, warmińsko-mazurskie, skazany, fałszowanie


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.