Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Westerwelle radzi Serbii pogodzić się z niepodległością Kosowa

0
Podziel się:

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle podczas
wizyty w Belgradzie zachęcał w czwartek Serbię do pogodzenia się z rzeczywistością i uznania
niezależności Kosowa oraz do skoncentrowania się na staraniach o wejście do Unii Europejskiej.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle podczas wizyty w Belgradzie zachęcał w czwartek Serbię do pogodzenia się z rzeczywistością i uznania niezależności Kosowa oraz do skoncentrowania się na staraniach o wejście do Unii Europejskiej.

"Niezależność Kosowa jest rzeczywistością i opinia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości potwierdziła to" - powiedział Westerwelle, który przemawiał na uniwersytecie w stolicy Serbii.

Haski Trybunał Sprawiedliwości uznał w lipcu, że deklaracja niepodległości Kosowa, ogłoszona w lutym 2008 roku, nie stanowi naruszenia prawa międzynarodowego.

Szef niemieckiej dyplomacji wykorzystał swą pierwszą wizytę w Serbii, by wyrazić brak akceptacji Niemiec dla serbskiej rezolucji przedłożonej Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. W projekcie rezolucji Belgrad proponuje rozmowy na temat statusu Kosowa.

Zdaniem Westerwellego Zgromadzenie Ogólne w Nowym Jorku "nie jest miejscem do rozmów między Serbią a Kosowem na tematy praktyczne i na temat lepszego życia". Powiedział, że negocjacje powinny być prowadzone w Brukseli, w siedzibie Unii Europejskiej.

"Nadejdzie dzień, gdy Belgrad i Prisztina zasiądą przy jednym stole i będą rozmawiać o UE" - powiedział Westerwelle studentom.

"Ktoś mógłby powiedzieć, że to utopia, ale pojednanie jest możliwe, gdy pogodzicie się z rzeczywistością" - zaznaczył.

Premier Serbii Mirko Cvetković powiedział po rozmowach z Westerwellem, że jego kraj jest gotów do rozwiązania kwestii Kosowa na drodze negocjacji w konsultacji z UE.

Jeszcze w czwartek szef niemieckiej dyplomacji ma się udać do Bośni i Hercegowiny, a w piątek do Kosowa.

Dotychczas niepodległość Kosowa uznało 69 państw, w tym USA i 22 z 27 krajów Unii Europejskiej.(PAP)

mmp/ kar/

6882268 6882991 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)