Przekazaniem szkołom ponad 850 przenośnych komputerów i 29 mobilnych pracowni komputerowych rozpoczyna w środę nowy rok szkolny gmina Jarocin (Wielkopolskie). Sprzęt trafił do wszystkich szkół, także niepublicznych.
"Tym samym rozpoczyna się realizacja projektu Kreatywna Szkoła@. Jarociński samorząd rozpoczyna pionierski w skali kraju projekt. Kompleksowo i szybko wyposaży wszystkie placówki jako pierwszy samorząd w kraju" - powiedziała PAP Ewelina Bartkowiak z miejscowego magistratu.
"Rozpoczynamy rewolucję technologiczną w szkołach jako pierwsi w Polsce" - ocenił zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczak.
Mobilna klasa składa się z laptopa wraz z oprogramowaniem dla nauczyciela, routera, netbooków dla uczniów z odpowiednim oprogramowaniem oraz specjalnej szafki, która będzie służyć do ładowania i przechowywania komputerów. Komputer nauczyciela stanie się "centrum zarządzania lekcją". Projekt zakłada, że w ciągu dnia uczeń będzie korzystał z komputera maksymalnie przez 2-3 godziny.
"Nauczyciel będzie zarządzał klasą z jednego miejsca, będzie miał bezpośredni dostęp do tego, co uczeń robi w konkretnym momencie. Dzięki pośrednictwu platformy internetowej, będziemy też wiedzieć, jak często nasi nauczyciele korzystają z mobilnych pracowni" - twierdzi koordynator projektu, Andrzej Grzybowski.
Według jarocińskich samorządowców, gmina Jarocin wyprzedza wymogi, które zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według zaleceń resortu, uczeń powinien mieć podczas zajęć do swojej dyspozycji osobny komputer z dostępem do internetu.
Koszt zakupu netbooków wyniósł 1,2-1,5 mln zł. Gmina ogłosiła wcześniej przetarg na dostarczenie sprzętu komputerowego na zasadach leasingu. "Chcielibyśmy, aby ten wydatek zwrócił się gminie poprzez przyciągnięcie uczniów z sąsiednich gmin, gdzie szkoły nie stoją na tak wysokim poziomie i gdzie uczniowie nie osiągają tak wysokich jak u nas wyników w nauce" - zaznaczył Kaźmierczak.
Wyjaśnił, że wystarczy, aby do gminy przyszło 70-80 uczniów, a subwencja oświatowa zwiększy dochody jarocińskiego samorządu. "Rozwój technologiczny naszych placówek oświatowych ma być jednym z elementów zachęcających uczniów" - powiedział zastępca burmistrza.
We wtorek odbyły się w Jarocinie lekcje pokazowe. Wcześniej przeszkolono informatyków, którzy są konsultantami dla około 500 nauczycieli w poszczególnych szkołach.
"W ramach projektu wyposażenia szkół w mobilne pracownie komputerowe powstanie także platforma e-learningowa Edukator.pl, która stanie się forum wymiany doświadczeń oraz narzędziem służącym do monitorowania wykorzystania tych pracowni w poszczególnych szkołach i przez nauczycieli konkretnych przedmiotów" - powiedziała Bartkowiak.(PAP)
zak/ hes/ jra/