Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Od środy festiwal folklorystyczny Bukowińskie Spotkania

0
Podziel się:

25 zespołów z Ukrainy, Rumunii, Węgier, Bośni i Hercegowiny oraz Polski
bierze udział w trwającym od środy w Jastrowiu i Pile (Wielkopolskie) 24. Międzynarodowym Festiwalu
Folklorystycznym Bukowińskie Spotkania. W sumie do niedzieli zaprezentuje się 600 śpiewaków i
tancerzy.

25 zespołów z Ukrainy, Rumunii, Węgier, Bośni i Hercegowiny oraz Polski bierze udział w trwającym od środy w Jastrowiu i Pile (Wielkopolskie) 24. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Bukowińskie Spotkania. W sumie do niedzieli zaprezentuje się 600 śpiewaków i tancerzy.

Według organizatorów, impreza należy do największych festiwali folklorystycznych w Europie. Jest też unikatowym wydarzeniem poświęconym kulturze Bukowiny - wielokulturowej krainy znajdującej się obecnie na terenie Ukrainy i Rumunii.

Festiwalowe wydarzenia do sierpnia odbywać się będą w sumie w pięciu krajach: w Polsce, na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji i w Rumunii. Weźmie w nich udział ok. 120 zespołów spośród ok. 250 składających się na całe bukowińskie środowisko artystyczne w Europie.

Do niedzieli na scenach i ulicach Piły i Jastrowia odbywać się będą koncerty, wspólne zabawy i widowiska plenerowe. W piątek i w sobotę uczestnicy wydarzenia będą brali udział w widowiskach z okazji nocy świętojańskiej. Festiwal zwieńczy koncert finałowy w Pile z udziałem wszystkich zespołów.

Jak powiedział PAP pomysłodawca wydarzenia, etnograf Zbigniew Kowalski, festiwal promuje tradycyjne kultury wspólnot etnicznych Bukowiny rozsianych po całej Europie.

"Podstawowym celem festiwalu jest prezentacja kultury bukowińskiej. Obecność festiwalu w Jastrowiu to efekt powojennych migracji ludności. Tu po wojnie trafiło 19 polskich rodzin z Bukowiny. Mój kontakt z tymi ludźmi doprowadził do założenia żeńskiej grupy śpiewaczej a potem zespołu folklorystycznego. Później poszukaliśmy kontaktu z innymi środowiskami bukowińskimi w Polsce" - powiedział.

Poza prezentacją, ochroną i dokumentowaniem tradycji folklorystycznych Bukowiny, festiwal ma na celu również promowanie idei dobrosąsiedztwa. "Okazało się, że jeżeli chcemy prezentować Bukowinę, to nie możemy robić tego w oderwaniu od innych grup etnicznych tego regionu, stąd pomysł zapraszania grup ukraińskich, rumuńskich; przedstawicieli sąsiadów, którzy przez wiele lat towarzyszyli Polakom na Bukowinie" - powiedział.

W Polsce jest 16 zespołów związanych z Bukowiną. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)