Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wierzejski: inny wyrok TK byłby zaskoczeniem

0
Podziel się:

Wiceszef LPR Wojciech Wierzejski z
zadowoleniem przyjął orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające
nowelę ordynacji samorządowej za zgodną z konstytucją. Zaznaczył,
że inny wyrok byłby dla niego zaskoczeniem.

Wiceszef LPR Wojciech Wierzejski z zadowoleniem przyjął orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające nowelę ordynacji samorządowej za zgodną z konstytucją. Zaznaczył, że inny wyrok byłby dla niego zaskoczeniem.

"Trudno było się spodziewać innego werdyktu, zwłaszcza że zapisy nowelizacji ordynacji wyborczej absolutnie idą w kierunku większej demokratyzacji" - podkreślił Wierzejski.

Zdaniem wiceszefa LPR, znowelizowana ordynacja ułatwia podjęcie decyzji wyborcom. "Jeśli teraz obywatel ma do wyboru ugrupowanie koalicji albo blok, już wcześniej wie, jaka partia z kim jest w sojuszu" - zaznaczył. Jak dodał, sprzyja to większej przejrzystości sceny politycznej.

W opinii Wierzejskiego, "zarzuty opozycji, że bloki są nie w porządku, nie wytrzymują próby czasu, bo partie te same się +zblokowały+".

TK oceniał zgodność zmian w prawie wyborczym do samorządów z ustawą zasadniczą na wniosek posłów opozycji - PO, SLD i PSL. Wnioskodawcy zaskarżyli wprowadzoną nowymi przepisami możliwość grupowania list wyborczych (tworzenia bloków); kwestionowali także tryb uchwalenia nowelizacji oraz wprowadzenie krótszego niż 14 dni vacatio legis, czyli okresu między ogłoszeniem ustawy a jej wejściem w życie.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan i sędzia Ewa Łętowska, którzy zgłosili zdania odrębne do orzeczenia Trybunału, uważają, że nowela ordynacji samorządowej jest niezgodna z konstytucją ze względu na zbyt krótkie vacatio legis i tryb jej uchwalania. Sędzia Mirosław Wyrzykowski, który również zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia TK, zakwestionował vacatio legis nowelizacji.

Poproszony o skomentowanie zdań odrębnych, Wierzejski powiedział, że "dzieje się tak często". "Są różne wątpliwości natury politycznej. Pamiętajmy, że każdy sędzia ma jakieś swoje poglądy polityczne" - zaznaczył wiceszef LPR. Przyznał jednak, że nie wie dokładnie, czego dotyczyły zdania odrębne sędziów Trybunału. (PAP)

stk/ alz/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)