Na skróty
Wrocław: Malowanie graffiti w 100. rocznicę urodzin Willy'ego Brandta
2013-12-18 12:21

Wrocław: Malowanie graffiti w 100. rocznicę urodzin Willy'ego Brandta


Seminarium poświęcone street artowi oraz malowanie wielkogabarytowego muralu to elementy akcji społeczno-artystycznej "Operacja: Willy Brandt", którą w środę przygotowało działające przy Uniwersytecie Wrocławskim Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.

Willy Brandt - kanclerz RFN w latach 1969-1974 i laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1971 r. - przeszedł do historii jako inicjator pojednania z Europą Wschodnią. Z okazji 100. rocznicy urodzin niemieckiego polityka wrocławskie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta przygotowało akcję społeczno-artystyczną, której głównym elementem jest malowanie wielkogabarytowego muralu na jednej ze ścian budynku tej instytucji.

Według organizatorów akcji, Polacy najczęściej kojarzą Niemcy z Murem Berlińskim. "Chcemy to skojarzenie wykorzystać, bo tamten mur to nie tylko bariera oddzielająca dwa światy, ale też niegdyś żywa galeria Berlina. Chcemy taką galerię też stworzyć na wrocławskim Nadodrzu" - podkreślają organizatorzy z Centrum im. Willy'ego Brandta.

Do projektu zaproszono profesjonalnych grafików, okolicznych mieszkańców, dzieci z pobliskich szkół oraz studentów z Polski i Niemiec. "Chcemy doprowadzić do spotkania profesjonalistów z entuzjastami, doświadczonych grafików z dzieciakami sprejującymi na ścianach, Polaków i Niemców. Tak rozumiemy ideę polityki kanclerza Brandta, ale też działalność Centrum oraz pomysł na Europejską Stolicę Kultury 2016 oparty przecież na otwieraniu na kulturę ludzi na co dzień w niej nie uczestniczących" - podkreślają organizatorzy.

Mural powstający na ścianie budynku Centrum im. Willy'ego Brandta ma być pierwszym z serii. Kolejne mają powstać w podwórkach wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. Organizatorzy akcji podkreślają, że niemal za darmo można zmienić zaniedbane podwórka w dzieła sztuki ulicznej.

Giełda na żywo

Sesja na Wall Street. Silne umocnienie dolara

W centrum uwagi znalazła się szefowa Fed, która zdradziła, kiedy stopy...

Akcji "Operacja: Willy Brandt" towarzyszy konkurs skierowany do studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym nagrodą ma być realizacja projektu graficznego na jednej ze ścian w centrum miasta.

W ramach przedsięwzięcia odbędą się również warsztaty graffiti oraz seminarium poświęcone street artowi.(PAP)

pdo/ abe/Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.