WUG: ponad 75 proc. chorób zawodowych w górnictwie to pylice płuc
2007-04-20 15:49

WUG: ponad 75 proc. chorób zawodowych w górnictwie to pylice płuc


Corocznie średnio 400 górników kopalni węgla kamiennego zapada na groźne dla zdrowia pylice płuc - to ok. 75 proc. wszystkich stwierdzonych chorób zawodowych w tej branży - alarmują przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Związkowcy wyjaśniają to brakiem pieniędzy na szeroko pojęte bezpieczeństwo w górnictwie.

Opracowanie zagrożeń pylicami w górnictwie węgla kamiennego przedstawił członkom Rady Ochrony Pracy (ROP) przy Sejmie, obradującej od czwartku na dwudniowym wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach, dyrektor departamentu warunków pracy WUG, Jan Migda.

"Pojęcie zagrożenia pyłowego zawiera w sobie dwa zagrożenia - wybuchem pyłu węglowego oraz pyłami szkodliwymi dla zdrowia. O ile wybuch pyłu węglowego ma gwałtowny przebieg i natychmiastowe skutki, pylica płuc ujawnia się dopiero po kilkunastoletnim okresie wdychania pyłów" - mówił w Katowicach Migda.


Choroba ta objawia się najczęściej przewlekłym zapaleniem oskrzeli i postępującą rozedmą płuc (pękaniem nadmiernie ukrwionych pęcherzyków płucnych), z czasem dochodzi również do przerostu prawej komory serca i niewydolności krążenia. Choć pylica może dotykać wszystkich narażonych na częsty kontakt z unoszącymi się pyłami, najbardziej narażeni na nią są górnicy.

Źródłem zapylenia powietrza w kopalniach są przede wszystkim kombajny ścianowe i kruszarki, a także przenośniki urobku, zwłaszcza w miejscach jego przesypywania. Przy wielu ścianach wydobywczych często już przy wlocie świeżego powietrza zapylenie przekracza dopuszczalny poziom - powodem jest fakt jego doprowadzania wzdłuż dróg odstawy urobku.

Aby zapobiegać zapyleniu powietrza w kopalniach, przy tych urządzeniach - lub jako ich integralną część - montuje się m.in. urządzenia zraszające i specjalne odpylacze. Stosowane są też środki chemiczne zmniejszające napięcie powierzchniowe używanej do zraszania wody. Górnicy pracujący w takich warunkach powinni też używać odpowiednio dobranych do stopnia zapylenia maseczek.

Mimo to, poziom stwierdzonych u górników zachorowań na pylicę od dziesięciu lat utrzymuje się na podobnym poziomie - od 380 do 530 rocznie. W 2006 r. liczba ta wyniosła 417 zdiagnozowanych przypadków. Najbardziej zagrożone pod tym względem okazały się kopalnie "Halemba", "Polska-Wirek", "Knurów", i "Zofiówka".

Według inspektorów WUG, najczęstsze nieprawidłowości w kopalniach związane są z niesprawnością urządzeń zraszających, złym stanem zapór przeciwwybuchowych, uznaniowym używaniem maseczek przez górników, a także ich nieznajomością przepisów dotyczących ochrony przeciwpyłowej.

Górnicy skarżą się często na niski komfort pracy w maseczkach, stąd najlepszym - zdaniem WUG - rozwiązaniem byłoby zwiększanie skuteczności zbiorowej ochrony przeciwpyłowej, m.in. poprzez stosowanie nowoczesnych, wydajnych urządzeń zraszających i filtrujących. Jak jednak podkreślają związkowcy, nakłady na bezpieczeństwo w kopalniach od wielu lat nie rosną.

"(...) W górnictwie nie ma pieniędzy, żeby realizować te zadania i cele. Wyższy Urząd Górniczy i Państwowa Inspekcja Pracy nie będą pilnować tego codziennie, bo nie mają takich instrumentów ani możliwości. Pracodawcy zaś wciąż narzuca się wynik ekonomiczny, a nie bezpieczeństwo pracy" - tłumaczył członkom ROP szef Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZG), Andrzej Chwiluk.

Wśród chorób uznawanych za choroby zawodowe górników, prócz pylicy, najczęstsze to trwały ubytek słuchu (64 przypadków w zeszłym roku), tzw. zespół wibracyjny (zaburzenia krążenia krwi, pracy układu nerwowego i uszkodzenia układu kostnego - 22 przypadki). (PAP)

mtb/ hes/

Tagi:górnictwo, wug, proc., choroba zawodowa, płuc, pylica


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.