Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wykorzystywanie środków z EFS w ochronie zdrowia

0
Podziel się:

Programy profilaktyczne, studia dla pielęgniarek, kursy specjalistyczne dla
lekarzy, szkolenia dla ratowników medycznych i dyspozytorów - to niektóre z projektów
sfinansowanych w ciągu trzech lat z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), związanych z ochroną
zdrowia.

*Programy profilaktyczne, studia dla pielęgniarek, kursy specjalistyczne dla lekarzy, szkolenia dla ratowników medycznych i dyspozytorów - to niektóre z projektów sfinansowanych w ciągu trzech lat z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), związanych z ochroną zdrowia. *

O tym, jak placówki medyczne wykorzystują unijne środki z EFS, mówili przedstawiciele resortu zdrowia na konferencji "Dla rozwoju i zdrowia... Europejski Fundusz Społeczny", zorganizowanej w poniedziałek przez ministerstwa: zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

EFS to jeden z funduszy strukturalnych UE, który skupia się na inwestowaniu w ludzi. W ramach EFS dofinansowywane są m.in. takie cele jak przeciwdziałanie bezrobociu, edukacja, integracja społeczna, rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy. Inwestycje z EFS realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) na lata 2007-2013, który składa się z 10 Priorytetów. W ramach Priorytetu II "Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących" finansowane są projekty realizowane przez MZ.

Jak poinformował dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich MZ Michał Kępowicz, resort realizuje projekty o łącznej wartości 415 mln zł. W ciągu trzech lat wdrażania programu skorzystało z niego ok. 14 tys. osób: blisko 10 tys. pielęgniarek i położnych rozpoczęło studia pomostowe, ok. 2,3 tys. lekarzy odbyło kursy specjalizacyjne z zakresu m.in. onkologii, kardiologii, medycyny pracy, 820 pielęgniarek i pielęgniarzy wzięło udział w kursach z pielęgniarstwa ratunkowego, 180 lekarzy ukończyło kursy z zakresu medycyny ratunkowej, 290 ratowników medycznych i dyspozytorów odbyło kursy doskonalące, a prawie 1,5 tys. osób odbyło kursy na temat rozliczania środków w ramach systemu jednorodnych grup pacjentów (JGP).

"EFS jest dobrze wykorzystywany w ochronie zdrowia. Efekty może nie są natychmiastowe, bo nie inwestujemy w infrastrukturę, czy sprzęt, ale w dłuższej perspektywie są widoczne" - przekonywał Kępowicz.

Zwrócił uwagę na wykorzystywanie środków z EFS na programy profilaktyczne, w których beneficjentami są zarówno lekarze, jak i pacjenci. Do tej pory zrealizowano osiem programów profilaktycznych, m.in. na temat zapobiegania boreliozie skierowany do pracowników Lasów Państwowych, na temat chorób alergicznych skierowany do uczniów szkół fryzjerskich i pracowników salonów fryzjerskich.

Obecnie przygotowywany jest program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego. Jak poinformował dr Roman Sosnowski z Centrum Onkologii, program skierowany jest do mężczyzn w wieku 45+ oraz do lekarzy medycyny rodzinnej, medycyny pracy i urologów. W ramach programu przewidziano m.in. szkolenia dla lekarzy, spotkania informacyjne dla mężczyzn, szczególnie z grup narażonych na zwiększone ryzyko zachorowania na raka nerki, pęcherza, gruczołu krokowego, kampanię medialną oraz uruchomienie informacyjnego serwisu internatowego. Koszt projektu to 24 mln zł.

Polska jest liderem w wykorzystywaniu środków z EFS. Podczas gdy wiele krajów UE ma problemy z uruchomieniem projektów, które mogą być realizowane z EFS, w Polsce mamy ich więcej niż można sfinansować. Najwięcej środków z EFS przeznaczanych jest na przeciwdziałanie bezrobociu i różnego rodzaju szkolenia.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)