Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Czas Gwiazd" w Urzędzie Patentowym

0
Podziel się:

Wystawę "Czas Gwiazd", poświęconą badaniom
kosmosu, otwarto w poniedziałek w siedzibie Urzędu Patentowego RP
w Warszawie. Prezentowane na niej są współczesne i zabytkowe
przyrządy badawcze oraz dzieła sztuki związane z kosmosem.

Wystawę "Czas Gwiazd", poświęconą badaniom kosmosu, otwarto w poniedziałek w siedzibie Urzędu Patentowego RP w Warszawie. Prezentowane na niej są współczesne i zabytkowe przyrządy badawcze oraz dzieła sztuki związane z kosmosem.

Wystawa "Czas Gwiazd" powstała z inicjatywy Europejskiego Urzędu Patentowego, we współpracy z urzędami patentowymi z Polski i z Niemiec. W marcu i kwietniu była prezentowana w Berlinie, od poniedziałku przez miesiąc będzie można oglądać ją w Warszawie.

Wśród eksponatów znajduje się m.in. wypożyczony z Muzeum Techniki w Warszawie kwadrant słoneczny Kopernika oraz replika kabiny dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, pochodząca ze zbiorów muzeum Space Service International.

"Wybraliśmy ten temat na naszą wystawę, ponieważ to jest temat przyszłości. Zachęcając nasze społeczeństwa do zgłębiania tych zagadnień, zachęcamy je, aby spoglądały w przyszłość" - powiedział wiceprezes Europejskiego Urzędu Patentowego Manuel Desantes.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, prof. Zbigniewa Kłosa, badania kosmiczne mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki na Ziemi, ponieważ wiele technologii opracowanych z myślą o eksploracji kosmosu, można zastosować na co dzień. Podkreślił, że obecnie w wielu dziedzinach korzysta się z materiałów, które początkowo były stosowane tylko do konstruowania rakiet i urządzeń używanych w przestrzeni kosmicznej.

"Ta wystawa ma szansę wzbudzić w młodych ludziach zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i oswoić ich z nimi. Może się tak stać dzięki temu, że wystawa jest połączeniem nauki ze sztuką" - powiedziała wiceprezes Niemieckiego Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych, Ewa Fronke.

Jak podkreśliła prezes Urzędu Patentowego RP, Alicja Adamczak, coraz młodsi ludzie, zwłaszcza w Polsce, interesują się astronomią, a nawet dokonują odkryć. Jej zdaniem, urzędy patentowe powinny podsycać to zainteresowanie, ponieważ dzięki temu nauka będzie się rozwijać.

"W nauce zawsze liczył się talent i nowoczesne technologie. W Polsce nigdy nie brakowało ludzi z talentem. Jeżeli tylko mają oni dostęp do nowoczesnych technologii, przodują w światowej astronomii" - powiedział przewodniczący Komitetu Astronomii PAN, prof. Kazimierz Stępień.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc w każdy dzień roboczy w godz. 9-16. Wstęp jest bezpłatny. (PAP)

ula/ lip/ mskr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)