Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Koszty kredytów. Jak to działa, na co zwracać uwagę?

7
Podziel się:

Ile banki zarabiają na pożyczaniu pieniędzy? Według GUS w 2022 roku wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł aż 12,4 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Skąd tak wysokie zyski? Pożyczając pieniądze od banku, trzeba oddać mu nie tylko otrzymaną kwotę, ale też koszty dodatkowe.

Koszty kredytów. Jak to działa, na co zwracać uwagę?
Co składa się na całkowity koszt kredytu gotówkowego? (East News, ZOFIA BAZAK)

Banki udzielające kredytów i pożyczek zarabiają na kosztach kredytowych, które musi ponieść praktycznie każdy kredytobiorca. Opłaty różnią się od siebie w zależności od wybranego produktu bankowego, pożyczanej kwoty czy nawet banku, od którego chce się uzyskać finansowanie. Dlatego, starając się o dodatkowe środki, należy zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu, który wskazuje, ile pieniędzy rzeczywiście będzie trzeba oddać. Przedstawiamy, jakie są koszty kredytu gotówkowego, a co składa się na zobowiązanie hipoteczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Czym jest całkowity koszt kredytu?

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim całkowity koszt kredytu to wszystkie koszty, które musi ponieść kredytobiorca w związku z zwarciem umowy kredytowej. Nie wlicza się do nich ewentualnych opłat notarialnych.

Co składa się na całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Poza głównym składnikiem kredytu, jakim jest sama kwota finansowania, kredytobiorca musi liczyć się z szeregiem opłat dodatkowych. Ich wysokość zależy przede wszystkim od typu kredytu, jego wysokości, obowiązujących stóp procentowych czy polityki banku (np. odnośnie do wysokości prowizji).

Jeśli chodzi o kredyt konsumencki, wśród opłat, które się z nim wiążą, należy wymienić:

  • odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże (jeśli są znane kredytodawcy),
  • koszty usług dodatkowych, w tym np. ubezpieczenia kredytu – nie zawsze są konieczne do wykupienia.

Odsetki to główny z kosztów dodatkowych kredytu. Oprocentowanie może być stałe albo zmienne, a jego wysokość musi być zgodna z ustawową wysokością odsetek maksymalnych. Wśród opłat jest również marża, która jest zarobkiem banku od udzielenia finansowania. Jej wysokość może być różna. Kolejny czynnik to prowizja za udzielenie kredytu, która zwykle stanowi od 0 do około 15 proc., jeśli chodzi o zobowiązania gotówkowe.

Pozaodsetkowe koszty kredytu takie jak prowizja, opłaty za obsługę czy ubezpieczenie - zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim - mogą wynosić maksymalnie do 45 proc. całkowitej sumy zobowiązania. Przybliżone koszty kredytów można oszacować, wykorzystując kalkulator kredytowy gotówkowy.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

Obowiązują tu te same opłaty jak przy kredycie gotówkowym oraz dodatkowe koszty, które związane są z hipoteką. Jednak w tym przypadku ich procentowa wartość zwykle jest niższa, np. jeśli chodzi o oprocentowanie czy prowizję. Odsetki od kredytu hipotecznego mogą być też atrakcyjniejsze dla kredytobiorców, którzy zawnioskują o Bezpieczny kredyt 2 proc. i otrzymają pozytywną decyzję.

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym powinny liczyć się również z kosztami wykonania operatu szacunkowego, który jest niezbędny do wnioskowania o finansowanie. Przykładowo, Bank PKO BP wykonuje wycenę nieruchomości samodzielnie i wymaga za to opłaty. W niektórych bankach to kredytobiorca jest zobowiązany do zrobienia operatu, więc niejako ma wpływ na jego cenę, bo może wybrać najtańszego wykonawcę. Zwykle to koszt w granicach 500-1500 zł.

Ile trzeba zapłacić za kredyt?

Ile kosztuje kredyt na 200 tys. złotych, a ile na 25 tys. złotych? Porównaliśmy koszty zobowiązań gotówkowych, hipotecznych i konsolidacyjnych. Wyniki przedstawia poniższa tabela.

Na co zwracać uwagę, szukając kredytu?

Osoby zainteresowane kredytem – np. gotówkowym, powinny wziąć pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania czy prowizji, ale także kosztów dodatkowych. Niekiedy finansowanie bez prowizji, ale z obowiązkowym ubezpieczeniem kredytu może być droższe od zobowiązania z prowizją, lecz bez konieczności kupowania dodatkowych usług. Warto porównać różne produkty bankowe i wybrać taki, który najlepiej odpowiada na potrzeby i możliwości kredytobiorcy.

Olga Domagała, Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(7)
Piotr
8 miesięcy temu
KUPUJĄC CAŁKOWICIE NOWY DOM NALEZĄ SIĘ TOBIE EKO DOTACJE DOTACJE
Piotr
8 miesięcy temu
KUPUJĄC CAŁKOWICIE NOWY DOM NALEZĄ SIĘ TOBIE EKO DOTACJE DOTACJE
Piotr
8 miesięcy temu
KUPUJĄC CAŁKOWICIE NOWY DOM NALEZĄ SIĘ TOBIE EKO DOTACJE DOTACJE
pablo
8 miesięcy temu
ja już więcej kredytu nie wezmę. trzeba szukać innych opcji. nie udało mi się go spłacić w terminie i niestety mam długi. na całe szczęście kruk, który mnie windykuje potraktował mnie po ludzku i mam dość niskie spłaty.
Free
8 miesięcy temu
Brak komentarzy świadczy o nikłym zainteresowaniu kredytami