Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Argentyński kryminał w Polsce

0
Podziel się:

Na cenzurowanym są firmy zajmujące się tzw. systemem argentyńskim. Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji zajmuje się już 36 takimi przedsiębiorstwami. Dotarliśmy do listy, na której zostały umieszczone.

Argentyński kryminał w Polsce

Posługiwanie się przez przedsiębiorców skomplikowanymi wzorcami umów, stosowanie zabronionych przez prawo klauzul umownych, udzielanie informacji mających na celu wprowadzenie konsumentów w błąd oraz maksymalizacja zysku – to wnioski z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na temat funkcjonowania systemu argentyńskiego w Polsce. „Przeprowadzony monitoring UOKiK potwierdził, że działalność w systemie argentyńskim ma w Polsce charakter kryminogenny, o czym świadczą postępowania podejmowane przez organy ściągania” – napisał urząd w komunikacie przesłanym do mediów.

„Działalnością konsorcjów finansowych funkcjonujących w tzw. systemie argentyńskim poszkodowana została bardzo duża grupa osób we wszystkich regionach kraju – poinformowała Elżbieta Anders, rzecznik prasowy UOKiK.

„Świadczą o tym napływające do Urzędu liczne skargi konsumentów (w roku 2003 ok. 200) oraz reprezentujących ich organizacji pozarządowych i samorządowych, a także zakres działań podejmowanych przez UOKiK” - dodała.

Obecnie w urzędzie toczy się 45 postępowań przeciwko 36 firmom a pracownicy UOKiK śledzą następne. Podczas ostatniej kontroli działali, jak szpiedzy. Występowali w roli zainteresowanych uzyskaniem kredytu, czy pożyczki. Dopiero później ujawniali prawdziwy cel swojej wizyty oraz przedstawiali legitymację służbową. W ten sposób mogli porównać oferty przedstawiane im najpierw jako potencjalnym klientom, a następnie jako pracownikom urzędu.
Prowadzone przez UOKiK kontrole wykazały, że niemal wszyscy przedsiębiorcy naruszają przepisy prawa m.in.:
- Kodeksu Cywilnego poprzez stosowanie zabronionych klauzul umownych,
- Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz Kodeksu karnego poprzez wprowadzanie konsumentów w błąd, co do charakteru prowadzonej działalności oraz warunków oferowanych umów,
- Ustawy Prawo Bankowe poprzez oferowanie konsumentom kredytów przez podmioty nieposiadające wymaganych przez przepisy zezwoleń.
Jak ustalono w trakcie kontroli, ww. sposób postępowania nie jest przypadkowy. Jego celem jest doprowadzenie do zawarcia umowy i pobranie bezzwrotnej opłaty wstępnej.

UOKiK potwierdził ponadto, iż działalnościami w systemie argentyńskim coraz częściej zajmują się organy ściągania. O tym, że tego typu firmy oszukują swoich klientów świadczy również ich stosunkowo krótki żywot - znaczna grupa organizatorów systemu argentyńskiego wielokrotnie zmieniała siedziby spółek, potwierdzono też przypadki zaprzestania działalności po uzyskaniu wpłat od konsumentów czy zbywanie udziałów. Celem tych działań – mających charakter przestępczy – było utrudnianie ustalenia miejsca pobytu przedsiębiorców nie tylko uczestnikom konsorcjum, ale przede wszystkim organom administracji państwowej: prokuraturze i policji. Z tego również względu objęcie nadzorem ww. przedsiębiorców ze strony UOKiK nie jest możliwe. Z wyselekcjonowanych 75 placówek kontroli nie udało się przeprowadzić w 27 proc. Powodem była zmiana adresu bądź likwidacja działalności.

Z tego względu Urząd popiera wszelkie inicjatywy zmierzające do wprowadzenie zakazu organizowania i prowadzenia działalności konsorcyjnej. 13 stycznia 2004 r. projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Sejmowej Komisji Gospodarki, który przewiduje delegalizację systemu argentyńskiego, poparła Rada Ministrów.

Tego typu działalność jest zabroniona w większości państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Portugalii. Z nowych członków UE osobne, bardzo restrykcyjne regulacje wprowadziły Węgry. W obu krajach zdecydowano się o wprowadzeniu instytucji nadzoru nad konsorcjami, co wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Lista firm prowadzących działalność w tzw. Systemie argentyńskim, które są przedmiotem działań UOKiK[1]

Lp. Podmiot Podjęte działania
1. *Europejski Fundusz Budowlany Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu * Centrala UOKiK Wyrok SOKIK z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
2. *AICE Polska S.A. z siedzibą w Warszawie * Centrala UOKiK Spółka wniosła kasację od wyroku sądu II instancji w sprawie uznania za niedozwolone postanowień wzorca umowy. Kasacja została przyjęta i czeka na rozpatrzenie przez SN. Firma nie zawiera nowych umów.
3. *Auto Plan Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie * Centrala UOKiK Spółka wniosła kasację od wyroku sądu II instancji w sprawie uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Kasacja została odrzucona. Firma nie zawiera nowych umów.
4. *Inco Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach * Centrala UOKiK Powództwo Prezesa UOKiK w sprawie stosowania niedozwolonych postanowień we wzorcu umowy. Wyrok prawomocny uwzględniający żądania powoda. Wpis do rejestru dnia 14 sierpnia 2003 r. Firma nie zawiera nowych umów.
5. *Towarzystwo Finansowo Inwestycyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie * Centrala UOKiK Decyzja z dnia 20 lutego 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Złożono odwołanie. Delegatura w Poznaniu Postępowanie na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - wytoczono powództwo o zaniechanie czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na prowadzeniu reklamy wprowadzającej w błąd.
6. *Skote Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu * Centrala UOKiK Decyzja z dnia 27 sierpnia 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesów konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Nie można ustalić aktualnej siedziby spółki.
7. *Korporacja Finansowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie * Centrala UOKIK Decyzja z dnia 19 maja 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Decyzja prawomocna. Spółka zmieniła siedzibę. Trwa ustalanie jej nowego adresu. Delegatura w Poznaniu Decyzja z dnia 25 lipca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na prowadzeniu reklamy wprowadzającej w błąd
8. *Powszechny Fundusz Finansowy "JAAL" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie * Centrala UOKiK Decyzja z dnia 22 kwietnia 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Spółka złożyła odwołanie do SOKiK. Delegatura w Lublinie Decyzja z 8 stycznia 2004 r. stwierdzające stosowanie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na naruszeniu obowiązku udzielania rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji. Spółka złożyła odwołanie do SOKiK.
9. *Ogólnopolskie Towarzystwo Finansowe z siedzibą w Warszawie * Centrala UOKiK Decyzja z dnia 15 maja 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umowy postanowień uznanych za niedozwolone wpisanych do rejestru. Decyzja prawomocna.
10. *Fundusz Inwestycyjno-Budowalny PROGRESS Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu * Delegatura we Wrocławiu Decyzja z dnia 19 grudnia 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej naruszeniu obowiązku udzielanie konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji. Decyzja prawomocna.
11. *Krajowa Agencja Wspierania Przedsiębiorczości "GROSZ" Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach * Delegatura w Katowicach Decyzja z dnia 30 stycznia 2004 r. nakazująca zaniechanie stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów polegających na: naruszeniu obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji stosowaniu we wzorcu umowy postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru.
12. *Polskie Centrum Kapitałowe LOKATA Sp z o.o. z siedzibą w Katowicach * Delegatura w Katowicach 1.Decyzja z dnia 29 sierpnia 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu postanowień wzorców umów uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. 2. Dnia 15 października 2003 r. wniesiono pozew do SOKIK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. 3. Wszczęto postępowanie w sprawie stosowania reklamy wprowadzającej w błąd.
13. *Domrat Invest Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach * Delegatura w Katowicach Postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania postanowień wzorców umów uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. W toku.
14. *Towarzystwo Inwestycyjno-Finansowe Pośrednictwo OMEGA z siedzibą w Jaworznie * Delegatura w Katowicach 1. Decyzja z dnia 22 lipca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru 2. 16 lipca 2003 r. - wniesiono do SOKiK pozew o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone
15. *Krajowa Agencja Nakładów Finansowych KAPITAŁ z siedzibą w Rybniku * Delegatura w Katowicach 1. Decyzja z dnia 30 maja 2003r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. 2. Dnia 24 października 2003 r. wniesiono pozew do SOKiK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
16. *Polska Korporacja Inwestycyjna Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu * Delegatura w Katowicach Dnia 25 września 2003 r. wniesiono pozew do SOKiK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
17. *PROFIT Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach * Delegatura w Katowicach 1.Decyzja z dnia 29 sierpnia 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. 2. Dnia 25 sierpnia 2003 r. wniesiona pozew do SOKiK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
18. *Grupa M5 Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach * Delegatura w Katowicach Dnia 25 września 2003 r. wniesiono pozew do SOKiK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
19. *Powszechna Inicjatywa Gospodarcza EURO 2000 Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach * Delegatura w Katowicach 1. Decyzja z dnia 20 października 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. 2. Dnia 11 grudnia 2003 r. wniesiono pozew do SOKiK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
20. *MKK-Euroinvestment Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie * Delegatura w Lublinie Decyzja z dnia 31 marca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Decyzja prawomocna. Prezes UOKiK nałożył karę pieniężną za niewykonanie decyzji. Sprawa w SOKiK.
21. *Fundusz Rozwoju Budownictwa (eFRBUD) z siedzibą w Lublinie * Delegatura w Lublinie Decyzja z dnia 31 marca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Decyzja prawomocna. Prezes UOKiK nałożył karę pieniężną za niewykonanie decyzji. Sprawa w SOKiK. Od miesiąca września 2003 r. firma zaprzestała zawierania nowych umów i obecnie działa jako nowa spółka AiP Sp. z o.o.
22. *Centrum Szkoleń i Finansów z siedzibą w Lublinie * Delegatura w Lublinie Wszczęto postępowanie w sprawie stosowania praktyki zbiorowych interesów konsumentów polegającej na wykorzystywaniu we wzorcu umowy postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru.
23. *Grupa Kapitałowa EUROGROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie * Delegatura w Lublinie 1.Wszczęto postępowanie w sprawie stosowania praktyki zbiorowych interesów konsumentów polegającej na wykorzystywaniu we wzorcu umowy postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. 2. Dnia 28 października 2003 r. wniesiono pozew do SOKiK o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
24. *AiP Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie * Delegatura w Lublinie Wszczęto postępowanie w sprawie stosowania praktyki zbiorowych interesów konsumentów polegającej na wykorzystywaniu we wzorcu umowy postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru.
25. *Union Concept Poland Sp. jawna z siedzibą w Poznaniu * Delegatura w Poznaniu Decyzja z dnia 16 czerwca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Decyzja prawomocna. Nie można ustalić aktualnej siedziby spółki.
26. *Międzynarodowy Fundusz Inwestycyjno-Kapitałowy z siedzibą w Szczecinie * Delegatura w Poznaniu Decyzja z dnia 22 lipca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcu umownym postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru. Decyzja prawomocna. Prezes UOKiK nałożył karę pieniężną za niewykonanie decyzji.
27. *Polska Korporacja Finansowa "Skarbiec" sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku * Delegatura w Poznaniu Decyzja z dnia 21 lipca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na prowadzeniu reklamy wprowadzającej w błąd oraz na stosowaniu w umowach postanowień wpisanych do rejestru. Dnia 6 sierpnia 2003 r. wpłynęło odwołanie od decyzji
28. *Polska Izba Finansowa "Skarbiec" sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach * Delegatura w Poznaniu Decyzja z dnia 21 lipca 2003 r. nakazująca zaniechanie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów polegających na prowadzeniu reklamy wprowadzającej w błąd. Dnia 31 lipca br. wpłynęło odwołanie od decyzji.
29. *Towarzystwo Kapitałowo - Inwestycyjne "Milenium" sp. z o.o. z siedzibą we Wrześni * Delegatura w Poznaniu Postępowanie w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu we wzorcach umownych niedozwolonych postanowień umownych i wpisanych do rejestru. Sprawa w toku.
30. *Program Rozwoju Inwestycji Gospodarczej HOSSA z siedzibę w Nowej Rudzie * Delegatura w Poznaniu Wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na stosowaniu reklamy wprowadzającej w błąd.
31. *Credit Union Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie * Delegatura w Gdańsku Decyzja z dnia 6 czerwca br. nakazująca zaniechanie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Decyzja prawomocna. Spółka zmieniła siedzibę i nie zgłosiła zmian w rejestrze sądowym.
32. *Finance Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie * Delegatura w Gdańsku Postępowanie wyjaśniające w sprawie stwierdzenia stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów - ustalanie aktualnego adresu przedsiębiorcy, korespondencja przesłana na adres siedziby przedsiębiorcy określonej w KRS wróciła z adnotacją poczty - adresat wyprowadził się . Brak jest jakichkolwiek danych o nowym adresie spółki.
33. *ROSSO Polska sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie * Delegatura w Gdańsku Zarzut stosowania postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone - nieznany aktualny adres i statusu przedsiębiorcy - z informacji przekazanych przez sąd rejestrowy wynika że na firmę wcześniej nałożono grzywnę za brak dopełnienia czynności rejestrowych, brak aktualnych danych adresowych. Wezwania sądu okazały się bezskuteczne
34. *Europejska Grupa Inwestycyjna FUNDUSZ Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie * Delegatura w Gdańsku Wniosek Powiatowego Rzecznika Konsumentów w sprawie stosowania postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone. Postępowanie sprawdzające - wcześniej podawany adres nieaktualny. Wystąpienie do sądu rejestrowego z wnioskiem o wyciągniecie sankcji wobec spółki za nie zgłoszenie zmian adresowych w rejestrze. Nie udało się ustalić nowego adresu spółki.
35. *Inwest Serwis Finanse Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni * Delegatura w Gdańsku Dnia 15 stycznia 2004 r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów poprzez stosowanie postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru.
36. *Carion Polska S.A. z siedzibą w Krakowie * Delegatura w Krakowie Dnia 2 lutego 2004 r. wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia czy spółka nie narusza chronionych prawem interesów konsumentów.

[1] (stan prawny 15 luty 2004 r.)

kredyty
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)