Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankowi doradcy wciąż nie mówią o ryzyku

0
Podziel się:

Zbliża się wejście w życie dyrektywy mającej poprawić sytuację klientów.

Bankowi doradcy wciąż nie mówią o ryzyku
(dscott/iStockphoto)

_ - Ponad połowa bankowych doradców sprzedających produkty inwestycyjne nie informuje potencjalnych klientów o ryzyku związanym z takimi inwestycjami, 84 proc. nie przytacza konkretnych danych o produktach _- tak wynika z badania Deloitte.

Firma doradcza Deloitte sprawdziła, na co może liczyć potencjalny inwestor na kilka miesięcy przed końcem okresu dostosowawczego do wymogów unijnej dyrektywy MiFID, regulującej rynek instrumentów finansowych. Nakazuje ona instytucjom finansowym stosowanie szeregu procedur w celu ochrony klientów.

Dyrektywa weszła w życie 20 października. Na dostosowanie do niej banki prowadzące działalność maklerską będą miały dwa miesiące od wejścia w życie stosownego rozporządzenia ministra finansów, pozostałe banki - sześć miesięcy. Projekt rozporządzenia jest gotowy, ale nie zostało ono jeszcze podpisane.

Deloitte prowadził badania w wytypowanych losowo warszawskich oddziałach 25 banków. W placówkach tych zjawił się tzw. tajemniczy klient, zainteresowany inwestycją w oferowane przez banki produkty finansowe.
Z badania wynika, że aż 84 proc. doradców bankowych, sprzedając produkt przytaczało w swojej argumentacji potoczne opinie, a nie konkretne dane. 64 proc., aby przyspieszyć zawarcie transakcji, łagodnie sugerowało rezygnację z przeczytania prospektów i informacji o ryzyku.

Z kolei w 56 proc. przypadków doradcy nie podawali informacji o ryzyku związanym z inwestycją w dany produkt, bądź nakłaniali do inwestycji w bardziej ryzykowne instrumenty.

Po wejściu w życie dyrektywy banki, zanim zaoferują konkretny produkt inwestycyjny, będą musiały:

  • oceniać profil klienta (m.in. czy ma wiedzę i doświadczenie w inwestowaniu),
    • oceniać jego sytuację majątkową,
    • oceniać deklarowaną skłonność do ryzyka.

Dyrektywa nakłada ponadto sztywne wymogi dotyczące informowania o ryzyku inwestycji, kosztach bezpośrednich i pośrednich i podatkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)