Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNB a nie MF będzie zezwalała bankom z UE na działanie w Polsce

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji Prawa bankowego zakłada, że banki z siedzibą w UE będą mogły działać na terenie Polski po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego

, a nie jak dotychczas zezwolenia ministra finansów, po uzgodnieniu z KNB.

Projekt ma dostosować polskie prawo bankowe do wymogów prawa obowiązującego w UE. W najbliższym czasie trafi pod obrady Sejmu.

'Kluczowym aspektem nowelizacji ustawy Prawo bankowe jest uznanie zasady podejmowania działalności bankowej przez banki z siedzibą w UE na terenie Polski, co związane jest z ujednoliceniem prawa. Banki te będą miały szerszy dostęp do rynku polskiego' - powiedział PAP Paweł Szałamacha, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Obecnie banki zagraniczne mogą w Polsce działać poprzez spółki-córki z siedzibą w Polsce.

'W UE obowiązuje zasada, że bank dopuszczony do prowadzenia działalności w jednym kraju, w zasadzie bez większych ograniczeń może prowadzić działalność w każdym innym kraju UE' - dodał.

Zdaniem Szałamachy ważne są też projektowane zmiany dotyczące pieniądza elektronicznego, podpisu elektronicznego i kredytu konsumenckiego. Szczegółowe przepisy regulujące te kwestie mają się znaleźć w odrębnych ustawach.

Według eksperta z Centrum im. Adama Smitha projekt nowelizacji Prawa bankowego zawiera przepisy dotyczących spraw operacyjnych polskich banków wymaganych ze względu na dyrektywy UE.

'Są to uregulowania dotyczące m.in.: zakładania banków, kontroli struktury akcjonariatu w bankach, norm dopuszczalnego ryzyka w działalności banków, instrukcji dotyczącej funduszy własnych banków itd.' - dodał.

Jerzy Bańka, doradca prezesa Związku Banków Polskich, wśród przepisów nowelizujących wyróżnił jako odrębną grupę przepisy, które zmieniają poszczególne instytucje prawne, unormowane już w Prawie bankowym.

'Dotyczy to np. składania oświadczeń woli na elektronicznych nośnikach informacji, kontroli przez Komisję Nadzoru Bankowego przepływu własności banków' - powiedział Bańka.

Projekt zwiększa kontrolę przepływu własności akcji banków w formie spółki akcyjnej. Projektowana ustawa zakłada, że zezwolenie trzeba będzie uzyskać nie tylko na wykonywanie prawa głosu na WZA (obecnie dotyczy to nabycia lub objęcia akcji), ale także wówczas, gdy w wyniku zbycia (lub z innej przyczyny) utracono prawo do wykonywania głosu, na poziomie do którego wcześniej uzyskano zezwolenie. Projekt wprowadza także obowiązek uzyskania zezwolenia lub powiadomienia KNB w sytuacji, gdzie następują zmiany w liczbie głosów na WZA w wyniku zmiany statutu banku lub wygaśnięcia uprzywilejowania akcji.

'Proponowane zmiany obejmują też kwestie tworzenia banków i oddziałów banków polskich w państwach UE oraz pozycję banków z państw UE w Polsce. Banki te po przystąpieniu Polski do UE będą wchodziły bez licencji do Polski. Polskie oddziały będą mogły być także tworzone w państwach UE' - powiedział Szałamacha.

Zgodnie z projektem, nadzorem skonsolidowanym mają zostać objęte wszystkie instytucje powiązane z bankami, co rozszerzy obecne uprawnienia Komisji Nadzoru Bankowego.

Projekt nowelizacji rozszerza katalog czynności bankowych o wydawanie i zarządzanie pieniądzem elektronicznym, potwierdzanie gwarancji, otwieranie akredytyw oraz udzielanie kredytów i pożyczek konsumenckich. Ponadto zarząd banku ma wykonywać swoje czynności w siedzibie banku określonej w statucie, co umożliwi skuteczny nadzór nad działalnością zarządu.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)